Iustitia reaguje na słowa Andrzeja Dudy. Zarzuca prezydentowi szkalowanie sędziów i mowę nienawiści

Forum Współpracy Sędziów Iustitia protestuje przeciwko dyskryminacji całej grupy zawodowej sędziów i apeluje do władz o zaprzestanie używania mowy nienawiści skierowanej przeciwko jakiejkolwiek grupie społecznej. To reakcja na słowa Andrzeja Dudy, który w weekend po raz kolejny zaatakował sędziów.
Zobacz wideo

W swoim oświadczeniu Forum Współpracy Sędziów Iustitia ostrzega, że wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny.

Duda o sędziach: Wierzę, że uda się oczyścić nasz polski dom

Reakcja sędziów to odpowiedź m.in. na słowa prezydenta, który padły podczas spotkania ze związkowcami ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Andrzej Duda zwrócił się do nich o wsparcie reformy sądownictwa:

- Tak jak przełamaliśmy wiele innych barier, które nas blokowały, tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę w to, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom, tak żeby był czysty, porządny, piękny i żeby dalej wzrastał nam zdrowy. I żeby miał zdrowe swoje korzenie - mówił prezydent.

Oświadczenie Forum Współpracy Sędziów:

"W naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne, antagonizując je. Nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła" - napisało w oświadczeniu stałe prezydium Forum Współpracy Sędziów.

DOMAGAMY się od przedstawicieli władzy wykonawczej, tj. przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaprzestania używania mowy nienawiści skierowanej przeciwko jakiejkolwiek grupie społecznej.

PRZYPOMINAMY, że w naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne, antagonizując je. Nie chcemy, aby historia ta się powtórzyła.

PAMIĘTAJMY, że sędziowie codziennie wchodzą na salę rozpraw, aby wydawać orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a słowa Prezydenta RP mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny.

APELUJEMY o zaprzestanie wypowiedzi szkalujących sędziów, podważających ich dobre imię, naruszających ich godność osobistą, przynależną każdemu człowiekowi. Nie służy to dobru wspólnemu, jakim jest nasza wspólna Ojczyzna.

Wszczęcie czynności wyjaśniających ws. sędziego Ochockiego - bezpodstawne

Jednocześnie - w innym oświadczeniu - forum stwierdza, że wszczęcie czynności wyjaśniających przez zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego wobec poznańskiego sędziego Jarosława Ochockiego należy uznać za całkowicie bezpodstawne.

Stało się tak po tym, jak sędzia Ochocki napisał na Twitterze, zwracając się do prezydenta Dudy: "Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów". Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego - sędzia Ochocki znieważył głowę państwa .

W ocenie Forum - wypowiedź sędziego stanowi reakcję na krzywdzące słowa Prezydenta dotyczące polskich sędziów i ma charakter krytycznej opinii, do której ma prawo każdy obywatel. "W żadnym wypadku nie wyczerpuje to znamion przestępstwa znieważenia Prezydenta RP, co z pewnością jest wiadome podejmującemu czynności zastępcy Rzecznika" - czytamy w oświadczeniu.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM