Greta Thunberg nagrywała film na tle Elektrowni Bełchatów. Mimo braku zgody władz spółki

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg kilka dni temu odwiedziła Bełchatów. Nastolatka nagrała swoje wystąpienie na tarasie widokowym w Kleszczowie, skąd rozciąga się widok na odkrywkę i elektrownię Polskiej Grupy Energetycznej.
Zobacz wideo

O wizycie Grety Thunberg w Bełchatowie poinformował w poniedziałek "Dziennik Łódzki". Według nieoficjalnych informacji gazety, nastolatka zgłosiła wcześniej do Polskiej Grupy Energetycznej chęć nagrania filmu na terenie elektrowni, ale spółka nie wyraziła na to zgody.

Jak podał dziennik, aktywistka - z towarzyszącą jej ekipą filmową - przyjechała na taras widokowy w gminie Kleszczów. Podczas trwających około godziny nagrań nastolatce towarzyszył wezwany przez ochronę elektrowni patrol policji, a także ochroniarze.

Jak poinformowała PAP policja, miało to miejsce w ubiegły wtorek. - Wszystko przebiegło bardzo spokojnie (...). Taras widokowy jest dostępny bez ograniczeń, podobnie jak możliwość robienia z niego zdjęć czy filmowania - zaznaczyła rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie nadkom. Iwona Kaszewska. Dodała, że trudno w tym przypadku mówić o zdarzeniu, bo - zdaniem policjantki - do żadnego zdarzenia nie doszło. 

Elektrownia w Bełchatowie nie po raz pierwszy stanowi tło do wystąpień aktywistów klimatycznych. W ubiegłym roku na jej chłodni kominowej aktywiści Greenpeace wyświetlili portret premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd". Protestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej; podawali też, że bełchatowska elektrownia jest największym w Europie emitentem dwutlenku węgla. 

Elektrownia Bełchatów to największa w Europie jednostka zasilana węglem brunatnym, produkująca około 35 TWh energii elektrycznej, co stanowi 22 proc. krajowej energii. Moc pracujących bloków energetycznych wynosi 5298 MW. Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni trafia do blisko 11,5 mln gospodarstw domowych. Jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni tego typu na świecie. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Greta Thunberg nagrywała film na tle Elektrowni Bełchatów
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 4

  Czy ta dziewczynka podróżuje sobie po świecie, bo już zakończyła edukacje wszelkie, mądrości posiadła niezbędne do życia i żadne tam klasówki jej nie obowiązują, a lekarz wystawi zaświadczenie, że dla zdrowia częste zmiany nomen-omen klimatu jej są konieczne?

 • Jarek Pawlega

  Oceniono 8 razy 4

  elektrownia Bełchatów, znana jako "największy truciciel Europy", spala na dobę STO TYSIĘCY TON węgla brunatnego. Z tej ilości spalonego węgla powstaje ponad trzy razy tyle dwutlenku węgla. Zróbmy zaokrąglenie, Greta. Do CZTERYSTU TYSIĘCY TON CO2 - na dobę! Na pewno uczyłaś się w podstawówce. Powalające, prawda?
  OK, no to teraz zróbmy następny słupek. Robiliście słupki na matematyce, jak kiedyś tam jeszcze chodziłaś do szkoły?
  Na naszej planecie mieszka 7.7 miliarda ludzi.
  Każdy wydycha na dobę średnio kilogram dwutlenku węgla (ty wydychasz więcej, inni mniej...).
  To 7.700.000.000,0 * 1kg CO2, który wydobywa się na dobę tylko z naszych płuc.
  A to się równa 7.7 MILIONÓw TON CO2 na dobę...
  Jakieś dwadzieścia Bełchatowów....

  A teraz weź jeszcze pod uwagę, że na świecie żyje sporo więcej takich wrednych stworzeń, które też wydychają perfidnie dwutlenek węgla. Sporo z nich pewnie nawet dużo więcej niż my.

  A to dopiero początek bardzo długiej listy źródeł CO2', na których emisję nie mamy żadnego wpływu.


  Konkluzja-
  Gdyby wszyscy aktywiści klimatyczni zamknęli się na jakiś miesiąc, i dla odmiany poszli trochę do szkoły, było by to nawet większym ograniczeniem emisji CO2, niż kompletne unieruchomienie Bełchatowa na ten czas.

 • rdaneel

  Oceniono 5 razy 3

  Co prawda w niemczech jest z circa 5 elektrowni na węgiel brunatny o łącznej mocy ca 3x większej niż Bełchatów, no ale wiadomo, Polska węglem stoi.

 • rastablaster

  Oceniono 2 razy 2

  Epstein FM - 24/7 bije po głowie i mówi w co masz wierzyć i kogo nienawidzić. W tej edycji trzeba wierzyć, że molestowane dziecko i oczywisty produkt PR stanowi nadzieję i sumienie planety.

  W międzyczasie getto Gaza wyje z bólu.
  Tylko śmiecie nie czują wstydu.

 • hipo krater

  Oceniono 10 razy 2

  A było otoczyć wojskiem i zakazać robić zdjęć, jak w PRL.
  Nie dopilnowaliscie , to macie.

 • Dariusz Nowak

  Oceniono 10 razy 2

  PGE takie pozwolenie to sobie może w dudę wsadzić.
  Komuna się skończyła o czym państwowe spółki nie zawsze wiedzą.

 • Dzbanski Andrzej

  Oceniono 9 razy -1

  Elektrownia, wróć jej komin to dobro spółki?
  Chyba nie bo spółka jest państwowa, ogólno narodowa i narod chce sie kominem chwalić.
  Myśl o pozwoleniu to wynik z faktu, że we władzach zasiadają ludzie, którym komin kojarzy sie jedynie z obronnościa państwa i zdjęcia jego (tego komina) Greta wywiezie do zgniłych kapitalistów. (Ach dawne czasy nie wolno było nawet zdjęc robic w poczekalniach dworcowych)
  Co jeszcze wymyślą?
  Jedynie dziwię się że policja ich nie zgarnęła teraz zapewne będą przetasowania w komendzie w Bełchatowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX