Przemoc, hazard, oszustwa. Na seniorów czyha wiele niebezpieczeństw [POLSKA DLA SENIORÓW]

Osoby starsze muszą na co dzień zmagać się z próbami oszustw, a nawet przemocą. Część z nich, próbując zagłuszyć samotność, uzależnia się od hazardu.
Zobacz wideo

"Polska dla seniorów" to specjalna akcja TOK FM z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, które przypadają 21 i 22 stycznia. Złożą się na nią: audycje, ekskluzywne podcasty oraz specjalne materiały dostępne na tokfm.pl. Oddamy głos seniorom - zapytamy, jak im się żyje w Polsce, jakie mają oczekiwania, jakie problemy i wyzwania widzą. Porozmawiamy z ekspertami i praktykami o tym, jak zabezpieczyć przyszłość starszych ludzi, a tym samym nas wszystkich.

KUL wspólnie m.in. z fundacją Inspiratornia przeprowadził badanie na temat hazardu w życiu seniorów. Okazało się, że zaczynają grać po przejściu na emeryturę -  często z samotności i pragnienia spełnienia marzeń albo po prostu dlatego, że chcą pomóc finansowo swoim dzieciom.

- Badania Europy Zachodniej,  Ameryki i Kanady pokazują, że od kilku lat wzrasta jednak nasilenie grania hazardowego i problemów hazardowych wśród osób starszych. Specjaliści coraz bardziej zwracają uwagę na to, że to granie seniorów jest jednak troszkę inne, specyficzne i w związku z tym też należałoby te właśnie objąć szczególną opieką dostosowaną do ich potrzeb oraz ich problemów wynikających z hazardu - mówiła w TOK FM Bernadeta Lelonek-Kuleta z KUL. 

Co jeszcze mówią badania "Hazard w życiu seniorów" - w co grają emeryci, jak często, za ile i dlaczego? Posłuchaj podcastu!

Na wnuczka, na lekarkę, pielęgniarkę na ZUS, na mechanika - przestępcy korzystają z wielu sposobów, żeby okradać seniorów. Ich kreatywność jest coraz większa - pojawiła się nawet metoda na policjanta. 

Wykorzystują chęć pomocy, którą wykazują się seniorzy. Czasem jest też niestety mowa o typowej naiwności - mówił w TOK FM komisarz Sylwester Marczak.

Jak bronić się przed oszustami? Posłuchaj podcastu!

W przypadku osób starszych najczęściej do czynienia mamy z przemocą ekonomiczną i psychiczną - w połączeniu. Częste są też szantaże emocjonalne. Podłoże jest ekonomiczne - rodzina odwiedza starszą osobę w okolicach wypłaty emerytury. 

Senior często oddaje pieniądze w poczuciu, że w pewnym sensie płaci za kontakt ze swoją rodziną. Czasem osoby starsze nie interpretują tego nawet jako przemocy - tłumaczyła w TOK FM Maja Kuźmicz, która zajmuje się próbami zwalczania przemocy wobec seniorów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM