Ustawa kagańcowa przyjęta przez Sejm. Większość PiS odrzuciła uchwałę Senatu

Sejm bezwzględną większością głosów odrzucił uchwałę Senatu ws. nieuchwalania tzw. ustawy kagańcowej. Teraz trafi ona na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz wideo

Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 234 posłów. Przeciwko było 211, a wstrzymało się 9. To oznacza, że tzw. ustawa kagańcowa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy

Ustawa "kagańcowa" PiS

Ustawa dyscyplinująca sędziów - nazywana przez niektórych ustawą "represyjną" czy "kagańcową" zakłada m.in. karanie sędziów podważających status innych sędziów - wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. 

Ustawa "kagańcowa" została przyjęta przez Sejm, tuż przed Bożym Narodzeniem. 233 posłów PiS było "za", 205 zagłosowało "przeciw" z kolei 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Podczas sejmowej debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta przekonywał, że przepisy analogiczne do tych, które znalazły się w projekcie tzw. ustawy kagańcowej, obowiązują w wielu krajach Europy. Jako przykład wymienił Chorwację.

Z taką opinią nie zgadzał się Patryk Wachowiec z Centrum Analiz dla Rozwoju, analityk prawny FOR. Na antenie TOK FM przytaczał komentarz prof. Tamary Capety, kierowniczki katedry prawa europejskiego na uniwersytecie w Zagrzebiu. - Twierdzi ona, że w Chorwacji absolutnie takie przepisy by nie przeszły. Oraz że sędziowie mają obowiązek, w świetle prawa unijnego i prawa chorwackiego, weryfikować niezależność innego sądu. Politycy mają łatwiej, bo mogą dosyć bezkarnie twierdzić, że jakieś przepisy gdzieś obowiązują. To jest (twierdzenie) na potrzeby chwili - mówił.

Senat odrzucił ustawę

Ustawę "kagańcową" - w całości - odrzucił jednak Senat. Weto senatorów przeszło jednym głosem. 51 senatorów była "za", 48 - "przeciw", nikt się nie wstrzymał. 

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. Ustawa został także krytycznie oceniona przez Komisję Wenecką, organ doradczy Rady Europy.

Przypomnijmy, Komisja Wenecka zajęła się sprawą na prośbę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który zaprosił jej przedstawicieli do Polski.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Ustawa kagańcowa przyjęta. Sejm odrzucił uchwałę Senatu
Zaloguj się
 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 4 razy 0

  Parę lat temu dziennikarze nazywali się czwartą władzą ,ale za srebrniki część z nich pisała antypolskie brednie i określenie czwartej władzy znikło .Teraz trzecia władzą popełniła podobny błąd .

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Prezydent już zatemperował długopis? Zapewne nie pozwoli, żeby nam, mesjaszowi narodów, jakieś inne unijne języki mówiły, co jest prawem...

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz -1

  Ustawa kagańcowa przyjęta przez Sejm. Większość PiS odrzuciła uchwałę Senatu

  Oj przydała by się przed sejmem gilotyna...

 • liwia01

  Oceniono 5 razy -1

  Ciekawe,czy Polacy mają świadomość,co się właśnie stało.Myślę,że zbyt są zajęci końcem własnego nosa i nie interesują się polityką.No to teraz polityka zainteresuje się Polakami w całkiem nieznanym dotychczas wymiarze.Będzie naprawdę ostra jazda,zacznijcie się bać,bo rządy nad sobą powierzyliście najgorszym z najgorszych.

 • rebelionofkyloren

  Oceniono 3 razy -3

  Wbrew pozorom , to jest ich pisi koniec! Oni kompletnie nie rozumieją co robią. Teraz na bank nikt im nie odpuści. Szczególnie po dzisiejszym orzeczeniu SN. Gwarantuje wam, że budyń przepie... wybory. A wtedy ta ich kacza konstrukcja z kart rozleci się całkowicie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX