Awaria dostępu do rejestrów państwowych. Są utrudnienia w załatwianiu spraw w urzędach

Trwająca od późnego przedpołudnia awaria dostępu do Systemu Rejestrów Państwowych powoduje utrudnienia w załatwianiu spraw obywatelskich w urzędach gmin - poinformował w środę PAP rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki Igor Ryciak. Dodał, że trwają prace nad usunięciem awarii.
Zobacz wideo

- Dziś od godziny 11.20 mamy problemy z dostępem do systemów informatycznych, przede wszystkim z dostępem do Systemu Rejestrów Państwowych. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej przywrócić dostęp do tych systemów - powiedział PAP Igor Ryciak.

Jak wyjaśnił, w praktyce oznacza to problemy z obsługą obywateli w urzędach gmin, czyli załatwianie rozmaitych spraw obywatelskich, takich jak: wydawanie dowodów osobistych czy odpisów aktów stanu cywilnego.

Dodał, że problem z dostępem do systemu rejestrów powoduje jednocześnie problem z funkcjonowaniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdyż te systemy są ze sobą powiązane.

W System Rejestrów Państwowych wchodzi rejestr PESEL, rejestr Dowodów Osobistych, rejestr Stanu Cywilnego, rejestr Danych Kontaktowych, system Odznaczeń Państwowych oraz Centralny Rejestr Sprzeciwów.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM