Miasta przyszłości to miasta przyjazne seniorom. Jak będą wyglądały? [POLSKA DLA SENIORÓW]

Starzejące się społeczeństwa potrzebują rozwiązań miejskich dostosowanych do ich potrzeb

"Polska dla seniorów" to specjalna akcja TOK FM, na którą składają się audycje, ekskluzywne podcasty oraz specjalne materiały dostępne na tokfm.pl. Oddajemy głos seniorom - pytamy, jak im się żyje w Polsce, jakie mają oczekiwania, jakie problemy i wyzwania widzą. Rozmawiamy z ekspertami i praktykami o tym, jak zabezpieczyć przyszłość starszych ludzi, a tym samym nas wszystkich.

Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W 2060 roku 33 proc. Polek i Polaków osiągnie wiek powyżej 65 lat. Dzisiaj w dyskursie miejskim pojęcie miasto przyszłości łączy się z pojęciami takimi jak smart city. A dane demograficzne, także te o migracjach, wskazują, że za 20-30 lat grupa seniorów to będzie grupa najliczniejsza w wielu polskich miastach - a zatem miasto przyszłości to miasto seniorów.

Wyzwaniem jest architektura miejska, nie tylko ta mała: w odpowiedzi na ograniczenia w poruszaniu się osób starszych. Trzeba też znaleźć rozwiązania zaspokajające wiele innych potrzeb, także towarzyskich.

O tych, i wielu innych aspektach Marta Żakowska rozmawia z Tomaszem Dudą, psychologiem z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Pawłem Kubickim, ekonomistą i socjologiem, związanym z SGH i Uniwersytetem Warszawskim.

Mamy obecnie dwa podstawowe ruchy migracyjne. Z małych miast do dużych i z dużych za granicę. Bardzo często w miastach zostają tylko ludzie starsi - mówił Tomasz Duda, psycholog z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mówiąc o osobach starszych często mamy do czynienia z ograniczoną samodzielnością. I w tym kontekście mówimy tutaj też o osobach z niepełnosprawnościami. Jeśli zrobimy miasto przyjazne seniorom, to przy okazji umilimy życie wielu innym grupom społecznym - dodał dr Paweł Kubicki, ekonomista i socjolog, związany z SGH i Uniwersytetem Warszawskim.

Czy architektura przyszłości będzie bardziej przyjazna dla seniorów? I czego najbardziej potrzebują oni w codziennym życiu? O tym opowie dr inż. arch. Agnieszka Labus.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Miasta przyszłości to miasta przyjazne seniorom. Jak będą wyglądały?
Zaloguj się
  • j_p_salomonczyk

    0

    Miasto przyjazne seniorom to takie, w którym mogę wsiąść do samochodu i pojechać gdzie zechcę.I zaparkować gdzie zechcę. Miasto przyjazne seniorom to takie , w którym nie zmusza się ludzi do korzystania z rowerów czy tzw. komunikacji zbiorowej o takim standardzie, że powinna wozić nie ludzi a bydło. Miasto przyjazne seniorom to takie, w którym gdy już jestem zmuszony korzystać z komunikacji zbiorowej (Programowo nie korzystam z niej od 30 lat!) to ona działa także w godzinach innych niż pora dowozu prekariatu z pracy i do pracy.

  • Jan Kos

    0

    Przyjazne polskim seniorom, tzn. jadłodajnia dla ubogich wkażdej miejsowości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX