Miasta przyszłości to miasta przyjazne seniorom. Jak będą wyglądały? [POLSKA DLA SENIORÓW]
"Polska dla seniorów" to specjalna akcja TOK FM, na którą składają się audycje, ekskluzywne podcasty oraz specjalne materiały dostępne na tokfm.pl. Oddajemy głos seniorom - pytamy, jak im się żyje w Polsce, jakie mają oczekiwania, jakie problemy i wyzwania widzą. Rozmawiamy z ekspertami i praktykami o tym, jak zabezpieczyć przyszłość starszych ludzi, a tym samym nas wszystkich.
Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W 2060 roku 33 proc. Polek i Polaków osiągnie wiek powyżej 65 lat. Dzisiaj w dyskursie miejskim pojęcie miasto przyszłości łączy się z pojęciami takimi jak smart city. A dane demograficzne, także te o migracjach, wskazują, że za 20-30 lat grupa seniorów to będzie grupa najliczniejsza w wielu polskich miastach - a zatem miasto przyszłości to miasto seniorów.
Wyzwaniem jest architektura miejska, nie tylko ta mała: w odpowiedzi na ograniczenia w poruszaniu się osób starszych. Trzeba też znaleźć rozwiązania zaspokajające wiele innych potrzeb, także towarzyskich.
O tych, i wielu innych aspektach Marta Żakowska rozmawia z Tomaszem Dudą, psychologiem z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Pawłem Kubickim, ekonomistą i socjologiem, związanym z SGH i Uniwersytetem Warszawskim.
Mamy obecnie dwa podstawowe ruchy migracyjne. Z małych miast do dużych i z dużych za granicę. Bardzo często w miastach zostają tylko ludzie starsi - mówił Tomasz Duda, psycholog z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mówiąc o osobach starszych często mamy do czynienia z ograniczoną samodzielnością. I w tym kontekście mówimy tutaj też o osobach z niepełnosprawnościami. Jeśli zrobimy miasto przyjazne seniorom, to przy okazji umilimy życie wielu innym grupom społecznym - dodał dr Paweł Kubicki, ekonomista i socjolog, związany z SGH i Uniwersytetem Warszawskim.
Czy architektura przyszłości będzie bardziej przyjazna dla seniorów? I czego najbardziej potrzebują oni w codziennym życiu? O tym opowie dr inż. arch. Agnieszka Labus.
DOSTĘP PREMIUM
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
- Polscy strażacy wylądowali w Gaziantep w Turcji. "Jesteśmy gotowi, by natychmiast przystąpić do działań"
- "Na jego oczach zawaliło się 25 budynków. Zginęła jego rodzina". Katastrofalna sytuacja w Syrii
- Kalisz broni Baniaka i krytykuje "PiS-owską prokuraturę". "To sprawa polityczna"
- Blamaż opartej na kłamstwach propagandy polskiego rządu: dane z Chorwacji nie pozostawiają wątpliwości
- Wypij i Strzeżek występują z Porozumienia przez sojusz z AgroUnią. "Nie zamierzam wciskać nikomu kitu"