Opieka nad seniorami w Polsce. Jak wygląda i co trzeba zmienić? [POLSKA DLA SENIORÓW]

Opieka nad osobami starszymi to w starzejących się społeczeństwach ogromne wyzwanie.
Zobacz wideo

"Polska dla seniorów" to specjalna akcja TOK FM, na którą składają się audycje, ekskluzywne podcasty oraz specjalne materiały dostępne na tokfm.pl. Oddajemy głos seniorom - pytamy, jak im się żyje w Polsce, jakie mają oczekiwania, jakie problemy i wyzwania widzą. Rozmawiamy z ekspertami i praktykami o tym, jak zabezpieczyć przyszłość starszych ludzi, a tym samym nas wszystkich.

Projekt „Opieka w zagrodzie” realizowany jest w powiecie żnińskim (województwo kujawsko-pomorskie) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych.  

To pięciodniowe turnusy dla seniorów w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami. Dla osób starszych ma być odskocznią od samotności i sposobem na ciekawie i przyjemnie spędzony czas.

Polecamy reportaż Małgorzaty Waszkiewicz.  

Opieka nad osobami starszymi stanowi to jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań - zwłaszcza dla społeczeństw charakteryzujących się dużą migracją. 

Agnieszka Radziwinowiczówna z Ośrodka Badań nad Migracjami wyjaśnia, co w warunkach migracji międzynarodowych dzieje się z polskim modelem opieki opartym na rodzinie jako pierwszym i często jedynym dawcy opieki. 

Etnomoralność ma pozwolić lepiej zrozumieć doświadczenie opieki, obejmujące przekonania moralne, intencje dotyczące przyszłej opieki i konkretne rozwiązania opiekuńcze. Badaczka przygląda się różnym podmiotom  zaangażowanym w opiekę – rodzinie, publicznym instytucjom i organizacjom pozarządowym, 

W opiece nad starzejącymi się rodzicami i dziadkami jesteśmy skazani niemal wyłącznie na własne siły.

Trzeba zrobić wszystko, żeby seniorzy mieszkali w swoich sieciach społecznych.

 Zamiast wydzielonych osiedli, wielopokoleniowe. Domy opieki, pomoc instytucjonalna jako ostatnia instancja. Najważniejsze to opieka i wsparcie zamieszkania, żeby wykorzystać potencjał sąsiadów, bliskich - o tym, jak radzić sobie dobie starzejących się społeczeństw mówił w TOK FM dr Paweł Kubicki z SGH.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM