Opieka nad seniorami w Polsce. Jak wygląda i co trzeba zmienić? [POLSKA DLA SENIORÓW]

Opieka nad osobami starszymi to w starzejących się społeczeństwach ogromne wyzwanie.

"Polska dla seniorów" to specjalna akcja TOK FM, na którą składają się audycje, ekskluzywne podcasty oraz specjalne materiały dostępne na tokfm.pl. Oddajemy głos seniorom - pytamy, jak im się żyje w Polsce, jakie mają oczekiwania, jakie problemy i wyzwania widzą. Rozmawiamy z ekspertami i praktykami o tym, jak zabezpieczyć przyszłość starszych ludzi, a tym samym nas wszystkich.

Projekt „Opieka w zagrodzie” realizowany jest w powiecie żnińskim (województwo kujawsko-pomorskie) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych.  

To pięciodniowe turnusy dla seniorów w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami. Dla osób starszych ma być odskocznią od samotności i sposobem na ciekawie i przyjemnie spędzony czas.

Polecamy reportaż Małgorzaty Waszkiewicz.  

Opieka nad osobami starszymi stanowi to jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań - zwłaszcza dla społeczeństw charakteryzujących się dużą migracją. 

Agnieszka Radziwinowiczówna z Ośrodka Badań nad Migracjami wyjaśnia, co w warunkach migracji międzynarodowych dzieje się z polskim modelem opieki opartym na rodzinie jako pierwszym i często jedynym dawcy opieki. 

Etnomoralność ma pozwolić lepiej zrozumieć doświadczenie opieki, obejmujące przekonania moralne, intencje dotyczące przyszłej opieki i konkretne rozwiązania opiekuńcze. Badaczka przygląda się różnym podmiotom  zaangażowanym w opiekę – rodzinie, publicznym instytucjom i organizacjom pozarządowym, 

W opiece nad starzejącymi się rodzicami i dziadkami jesteśmy skazani niemal wyłącznie na własne siły.

Trzeba zrobić wszystko, żeby seniorzy mieszkali w swoich sieciach społecznych.

 Zamiast wydzielonych osiedli, wielopokoleniowe. Domy opieki, pomoc instytucjonalna jako ostatnia instancja. Najważniejsze to opieka i wsparcie zamieszkania, żeby wykorzystać potencjał sąsiadów, bliskich - o tym, jak radzić sobie dobie starzejących się społeczeństw mówił w TOK FM dr Paweł Kubicki z SGH.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Opieka nad seniorami w Polsce. Jak wygląda i co trzeba zmienić? [POLSKA DLA SENIORÓW]
Zaloguj się
 • trage7

  Oceniono 2 razy 2

  Jak wygąda ta opieka najlepiej swiadczą odkrycia zwłok po wielu tygodniach ,a nawet miesiacach samotnie mieszkajacych seniorow.

 • aleksander hofman

  0

  Opiekowałam się 93 letnią Mamą przez 5 lat, mieszkając razem z nią. Było bardzo trudno. Pomoc uzyskałem od najbliższych kuzynek, od żony nigdy. Domy opieki to wyłącznie "dobry" interes dla prowadzących. Zero kontroli i zainteresowania państwa. Skandal,...

 • tomaselli

  0

  Lewacka , "postepowa i cywilizowana" Kanada juz rozwiazala ten problem. Wprowadzono przymusowa eutanazje. Polem doswiadczalnym , podobnie jak w Australii , bylo wczesniejsze unicestwianie rdzennej ludnosci.

 • Dzbanski Andrzej

  0

  Nie tyko seniorów ale i osób wykluczonych.
  Nikt nie ustalił wskaźnika empatii, a jest on niezbedny do tego aby ludzie o tym mówili.
  Wierszówki to nie wszystko jest jeszcze dzień powszedni. Walka o sądy, demokracje lub dyktaturę, co to seniora obchodzi, jak własne dzieci jego niedostrzegają.
  Już teraz od pewnego czasu jest tylko jedno podejście do życia, ja i tylko ja nikt inny.
  Kocham was redaktorzy za zajęcie się tym tematem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX