Opieka nad seniorami w Polsce. Jak wygląda i co trzeba zmienić? [POLSKA DLA SENIORÓW]
Projekt „Opieka w zagrodzie” realizowany jest w powiecie żnińskim (województwo kujawsko-pomorskie) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych.
To pięciodniowe turnusy dla seniorów w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami. Dla osób starszych ma być odskocznią od samotności i sposobem na ciekawie i przyjemnie spędzony czas.
Polecamy reportaż Małgorzaty Waszkiewicz.
Opieka nad osobami starszymi stanowi to jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań - zwłaszcza dla społeczeństw charakteryzujących się dużą migracją.
Agnieszka Radziwinowiczówna z Ośrodka Badań nad Migracjami wyjaśnia, co w warunkach migracji międzynarodowych dzieje się z polskim modelem opieki opartym na rodzinie jako pierwszym i często jedynym dawcy opieki.
Etnomoralność ma pozwolić lepiej zrozumieć doświadczenie opieki, obejmujące przekonania moralne, intencje dotyczące przyszłej opieki i konkretne rozwiązania opiekuńcze. Badaczka przygląda się różnym podmiotom zaangażowanym w opiekę – rodzinie, publicznym instytucjom i organizacjom pozarządowym,
W opiece nad starzejącymi się rodzicami i dziadkami jesteśmy skazani niemal wyłącznie na własne siły.
Trzeba zrobić wszystko, żeby seniorzy mieszkali w swoich sieciach społecznych.
Zamiast wydzielonych osiedli, wielopokoleniowe. Domy opieki, pomoc instytucjonalna jako ostatnia instancja. Najważniejsze to opieka i wsparcie zamieszkania, żeby wykorzystać potencjał sąsiadów, bliskich - o tym, jak radzić sobie dobie starzejących się społeczeństw mówił w TOK FM dr Paweł Kubicki z SGH.