Prima aprilis - skąd się wzięło, co oznacza i kiedy wypada?

Nadejście wiosny może kojarzyć się z kwitnieniem drzew i słoneczną pogodą, ale wraz z nią nadchodzi również pewien szczególny dzień. Wówczas lepiej nie wierzyć nikomu, a ważne umowy zawierać w innym terminie. Prima aprilis - skąd się wzięło, co oznacza i kiedy wypada?
Zobacz wideo

Co oznacza prima aprilis i kiedy wypada?

W prima aprilis grzechem jest nie zrobić komuś żartu. Co oznacza prima aprilis i kiedy wypada? Jego nazwa oznacza po łacinie 1 kwietnia i to właśnie tego dnia przypada najważniejsze święto wszystkich śmieszków, choć zwyczaj ten jest już tak rozpowszechniony, że żarty zwykli robić wówczas nawet najwięksi ponuracy. To właśnie 1 kwietnia trzeba zachować szczególną czujność, bo kłamstwa - zwykle dość niewinne - mogą czaić się na każdym rogu.

W Polsce wszyscy bez problemu rozpoznają prima aprilis, ale nie tylko nad Wisłą lubimy tego dnia robić sobie żarty z co bardziej naiwnych. Dla porównania w Wielkiej Brytanii 1 kwietnia obchodzi się April Fools’ Day (Dzień Głupca), w Szkocji Hunt the gowk (Polowanie na głupca) czy w Rosji ???? ????? (Dzień Śmiechu). Niełatwo więc uniknąć prima aprilis za granicą, a współcześnie dzięki sile internetu trzeba się pilnować nawet na sprawdzonych serwisach informacyjnych czy stronach wielkich korporacji. Tego dnia wielkie marki prześcigają się w robieniu najbardziej wymyślnych i chwytliwych żartów, w końcu te mogą okazać się nie lada reklamą.

Skąd się wzięło prima aprilis?

Sławne prima aprilis miało swój początek najpewniej jeszcze w starożytności, a konkretnie w Rzymie i może mieć związek z obchodzonymi 1 kwietnia Cerialiami (świętem na cześć bogini Ceres). Popularność na kontynencie zyskało jednak dopiero w średniowieczu, a do Polski przywędrowało z Zachodu w XVI wieku. Wciąż jednak nie ma dokładnych informacji na temat pochodzenia i rozprzestrzeniania się tego zwyczaju. Nie ulega za to wątpliwości, że bardzo przypadł on ludziom do gustu i jest popularny do dziś.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Prima aprilis - skąd się wzięło, co oznacza i kiedy wypada?
Zaloguj się
  • Stefan Golubek

    Oceniono 2 razy 2

    Jarosław Kaczyński jest wysokim, przystojnym brunetem, prawym i sprawiedliwym wybitnym mężem stanu. Cieszy się powszechnym uznaniem i szacunkiem na całym świecie. Jest też niezwykle odważny - sam stawił czoła komunie, a jego przysłowiowa wręcz pracowitość pozwala mu teraz korzystać z owoców wypracowanego w znoju i pocie czoła majątku. Jego krystaliczna uczciwość znana jest nie tylko każdemu polskiemu patriocie, ale też w kręgach inwestorów austriackich ; lud tamtejszy włączył nawet do swojego języka frazę : "polegać jak na Kaczyńskim" , oraz "słowo Kaczyńskiego".

  • joanna_can

    0

    Najlepsze jest pytanie „kiedy wypada”. Macie czytelników za głąbów, którzy nie rozumieją ani słowa „prima”, ani „aprilis”?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX