Rząd przegrywa spór z Sądem Najwyższym [SONDAŻ]

51,3 proc. badanych uważa, że w sporze między rządem i Sądem Najwyższym rację SN, 22 proc. uznało, że racja jest po stronie rzadzących - wynika z sondażu United Survey dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF.

"Sąd Najwyższy pojął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a izba dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa. Prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto ma rację w tej sprawie?" - to główne pytanie sondażu, którego wyniki publikuje we wtorek "DGP".

W odpowiedzi, 51,3 proc. badanych wskazało, że rację ma Sąd Najwyższy, 22 proc. uznało, że racja jest po stronie prezydenta i rządu, 3 proc. respondentów uznało, że żadna ze stron nie ma racji, a 24 proc. nie miała zdania na ten temat.

Odpowiedzi te zostały również zestawione z poparciem, jakiego ci sami respondenci udzielili poszczególnym partiom politycznym podczas ostatnich wyborów do Sejmu.

Wśród wyborców PiS, 20 proc. respondentów oceniło, że SN ma rację w omawianym sporze, a 45 proc. że rację ma rząd i prezydent. Natomiast 34 proc. wyborców PiS nie ma zdania w tej kwestii. O tym, że rację w badanym sporze ma SN, jest przekonanych z kolei 84 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 91 proc. wyborców Lewicy, 70 proc. wyborców PSL i Kukiz '15, a także 83 proc. wyborców Konfederacji, Korwina i Narodowców.

PiS niezmiennie na czele 

Zbadano także obecne preferencje polityczne ankietowanych. Na pytanie, na który komitet oddałbyś swój głos, 38 proc. wskazało PiS i Zjednoczoną Prawicę, 26 proc. - Koalicję Obywatelską, 15 proc. - Lewicę, SLD, Wiosnę i Partię Razem, 7 proc. - PSL i Kukiz '15, 6 proc. - Konfederację, Korwina i Narodowców, a 8 proc. nie umie wskazać, którą partię by poparło.

"DGP" przypomina, że czwartkowa uchwała, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy sędziowie wybrani przez nową KRS mogą orzekać, podzieliła polityków, prawników i zwykłych Polaków. "Ale tych ostatnich nie w takim stopniu, jak można by się spodziewać. Ponad połowa ankietowanych uważa, że rację ma sąd" - podkreśla gazeta.

Wskazuje równocześnie, że "PiS winę za taki wynik sondażu zrzuca na... SN". - Świadczy on o tym, że takimi uchwałami Sąd Najwyższy próbuje niszczyć swój dotychczasowy autorytet. Poprzednie ankiety wskazywały na konieczność uregulowania tej problematyki drogą ustawy, co parlament uczynił, mówi w rozmowie z gazetą wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"DGP" przyznaje, że faktycznie niedawno pokazywała sondaż, w którym praca sądów nie została oceniona zbyt dobrze. - Tym ciekawsze wydaje się to, że w tym konkretnym sporze większość przyznaje rację SN - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Marcin Duma z agencji United Survey, która przeprowadziła badanie.

- Propaganda i dezinformacja uprawiane przez Zbigniewa Ziobrę nie pomogły. Polacy nie dali się oszukać. To powinno dać rządzącym, a zwłaszcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie, do myślenia mówi w rozmowie z "DGP" przewodniczący PO Borys Budka.

Sondaż IBRiS United Survey dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został przeprowadzony w dniach 24-25 stycznia metodą CATI na próbie 1100 dorosłych Polaków.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (13)
Sondaż. Rząd przegrywa spór z Sądem Najwyższym
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 10 razy 4

  O czym wy tutaj piszecie ?

  Rząd nie ma żadnych podstaw prawnych

  do wnoszenia skargi na Sąd Najwyższy ! ! !

  Trybunał nie jest sądem dla Sądu Najwyższego !

 • Jan Kos

  Oceniono 9 razy 3

  Agent Tomek zaczął sypać. Ludzie w końcu się zorientowali, że w tej całej "reformie" chodzi tylko o bezkarność kolesi z mafii.

 • zapatero333

  Oceniono 2 razy 2

  To pokazuje wynik nadchodzących wyborów prezydenckich: 51,3% Kidawa, 48,7% Duda.

 • muzoman

  Oceniono 5 razy 1

  Skłóceni Polacy nie rozwiążą tego, obcojęzyczni będą musieli rozstrzygnąć ten spór.

 • wlaki100

  0

  Od kiedy to racje prawne ustala się w plebiscytach przeprowadzanych wśród ludu? Łamanie Konstytucji nie przestanie być faktem, nawet kiedy gawiedź tego nie dostrzeże, lub co gorsze kiedy jej się to spodoba. Od ustalania zgodności z prawem są sądy i trybunały, a nie badania opinii publicznej.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -5

  Czeska stwaza pzory legalnosci SN, przeciez dobrze wiecie, ze po takim numerze w kazdym normmalnym panstwie ludzie z SN utracili by na stale prawo do wykonywania zawodu. Wiecie to wy i wiedza czlonkowie waszej sekty.

 • tomaselli

  Oceniono 14 razy -10

  Nie ma potrzeby komentowac bezprawnych dzialan SN. Pomylily im sie kompetencje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX