Rząd przegrywa spór z Sądem Najwyższym [SONDAŻ]

51,3 proc. badanych uważa, że w sporze między rządem i Sądem Najwyższym rację SN, 22 proc. uznało, że racja jest po stronie rzadzących - wynika z sondażu United Survey dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF.
Zobacz wideo

"Sąd Najwyższy pojął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać, a izba dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa. Prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto ma rację w tej sprawie?" - to główne pytanie sondażu, którego wyniki publikuje we wtorek "DGP".

W odpowiedzi, 51,3 proc. badanych wskazało, że rację ma Sąd Najwyższy, 22 proc. uznało, że racja jest po stronie prezydenta i rządu, 3 proc. respondentów uznało, że żadna ze stron nie ma racji, a 24 proc. nie miała zdania na ten temat.

Odpowiedzi te zostały również zestawione z poparciem, jakiego ci sami respondenci udzielili poszczególnym partiom politycznym podczas ostatnich wyborów do Sejmu.

Wśród wyborców PiS, 20 proc. respondentów oceniło, że SN ma rację w omawianym sporze, a 45 proc. że rację ma rząd i prezydent. Natomiast 34 proc. wyborców PiS nie ma zdania w tej kwestii. O tym, że rację w badanym sporze ma SN, jest przekonanych z kolei 84 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 91 proc. wyborców Lewicy, 70 proc. wyborców PSL i Kukiz '15, a także 83 proc. wyborców Konfederacji, Korwina i Narodowców.

PiS niezmiennie na czele 

Zbadano także obecne preferencje polityczne ankietowanych. Na pytanie, na który komitet oddałbyś swój głos, 38 proc. wskazało PiS i Zjednoczoną Prawicę, 26 proc. - Koalicję Obywatelską, 15 proc. - Lewicę, SLD, Wiosnę i Partię Razem, 7 proc. - PSL i Kukiz '15, 6 proc. - Konfederację, Korwina i Narodowców, a 8 proc. nie umie wskazać, którą partię by poparło.

"DGP" przypomina, że czwartkowa uchwała, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy sędziowie wybrani przez nową KRS mogą orzekać, podzieliła polityków, prawników i zwykłych Polaków. "Ale tych ostatnich nie w takim stopniu, jak można by się spodziewać. Ponad połowa ankietowanych uważa, że rację ma sąd" - podkreśla gazeta.

Wskazuje równocześnie, że "PiS winę za taki wynik sondażu zrzuca na... SN". - Świadczy on o tym, że takimi uchwałami Sąd Najwyższy próbuje niszczyć swój dotychczasowy autorytet. Poprzednie ankiety wskazywały na konieczność uregulowania tej problematyki drogą ustawy, co parlament uczynił, mówi w rozmowie z gazetą wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"DGP" przyznaje, że faktycznie niedawno pokazywała sondaż, w którym praca sądów nie została oceniona zbyt dobrze. - Tym ciekawsze wydaje się to, że w tym konkretnym sporze większość przyznaje rację SN - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Marcin Duma z agencji United Survey, która przeprowadziła badanie.

- Propaganda i dezinformacja uprawiane przez Zbigniewa Ziobrę nie pomogły. Polacy nie dali się oszukać. To powinno dać rządzącym, a zwłaszcza prezydentowi Andrzejowi Dudzie, do myślenia mówi w rozmowie z "DGP" przewodniczący PO Borys Budka.

Sondaż IBRiS United Survey dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został przeprowadzony w dniach 24-25 stycznia metodą CATI na próbie 1100 dorosłych Polaków.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Sondaż. Rząd przegrywa spór z Sądem Najwyższym
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 10 razy 4

  O czym wy tutaj piszecie ?

  Rząd nie ma żadnych podstaw prawnych

  do wnoszenia skargi na Sąd Najwyższy ! ! !

  Trybunał nie jest sądem dla Sądu Najwyższego !

 • Jan Kos

  Oceniono 9 razy 3

  Agent Tomek zaczął sypać. Ludzie w końcu się zorientowali, że w tej całej "reformie" chodzi tylko o bezkarność kolesi z mafii.

 • zapatero333

  Oceniono 2 razy 2

  To pokazuje wynik nadchodzących wyborów prezydenckich: 51,3% Kidawa, 48,7% Duda.

 • muzoman

  Oceniono 5 razy 1

  Skłóceni Polacy nie rozwiążą tego, obcojęzyczni będą musieli rozstrzygnąć ten spór.

 • barli1

  0

  Czy to forum może czyta jakiś sędzia?
  Bo ja bym się chciał zapytać? Mi się wydaje, że SN (czy jakaś jego część) wydając Uchwałę naruszyła 188 artykuł Konstytucji? KonsTYtucJA, KonsTYtucJA, KonsTYtucJA !!!
  Co prawda ktoś mi tłumaczył, że Prawo Unii Europejskiej jest ważniejsze od Konstytucji. Kto wie?, dlatego jeśli tu jest jakiś sędzia to prosiłbym, mi wyjaśnić, czy, rzeczywiście prawo unijne jest ważniejsze od tej książeczki (Konstytucji) tylko proszę podać swoje imię, nazwisko, sąd do którego się jest przypisanym (aby ktoś się nie podszywał pod sędziego) i poproszę podać paragraf prawny, który stwierdza wyższość prawa unijnego nad Polską Konstytucją. Zwykle jak się np: coś napisze o systemie emerytalnym sędziów, to zaraz się jakiś sędzia znajduje co się wypowiada w temacie, to ja myślę, że zaraz jakiś sędzia się tu na tym forum pojawi ...

 • wlaki100

  0

  Od kiedy to racje prawne ustala się w plebiscytach przeprowadzanych wśród ludu? Łamanie Konstytucji nie przestanie być faktem, nawet kiedy gawiedź tego nie dostrzeże, lub co gorsze kiedy jej się to spodoba. Od ustalania zgodności z prawem są sądy i trybunały, a nie badania opinii publicznej.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -5

  Czeska stwaza pzory legalnosci SN, przeciez dobrze wiecie, ze po takim numerze w kazdym normmalnym panstwie ludzie z SN utracili by na stale prawo do wykonywania zawodu. Wiecie to wy i wiedza czlonkowie waszej sekty.

 • tomaselli

  Oceniono 14 razy -10

  Nie ma potrzeby komentowac bezprawnych dzialan SN. Pomylily im sie kompetencje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX