"Rz": ABW ostrzega przed Rosjanami. Mogą ingerować w wybory

Polska powinna zabezpieczyć się przed wpływem Kremla na wybory prezydenckie - pisze oficjalny periodyk ABW, o czym informuje środowa "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

"Eksplozje informacyjne, fale informacyjne i operacje wpływu - tych trzech rodzajów operacji informacyjno-psychologicznych Rosjanie dopuszczają się przed wyborami prezydenckimi w innych krajach. Tak wynika z najnowszego numeru "Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego". To periodyk wydawany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w Polsce nieoczekiwanie zajął się tematyką wpływu Rosjan na elekcje w innych krajach" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak pisze "Rz", tekst opiera się na przykładach z Francji i USA.

"Autor przypomina próby zdyskredytowania Emmanuela Macrona przed wyborami we Francji w 2017 roku oraz dążenie Rosjan do wywołania niepokojów społecznych na południu USA przed elekcją w 2016 roku, którą wygrał Donald Trump. O Polsce w artykule jest niewiele, nie licząc zaleceń na końcu. Autor pisze m.in. o koniecznych szkoleniach dla członków sztabów kandydatów i włączeniu organów wyborczych do infrastruktury krytycznej" - napisano.

Jak podaje dziennik, autorem artykułu jest dr Michał Wojnowski, historyk bizantynista zajmujący się też naukowo rosyjską myślą geopolityczną i teorią wojen informacyjnych. Agencja nie odpisała "Rz" na pytanie, czy poglądy autora są zbieżne ze stanowiskiem ABW. Poprosiła o więcej czasu. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM