"Przesiadują w Złotych Tarasach, mają modne ciuchy". Na pierwszy rzut oka nie poznamy, że to bezdomna młodzież

- To są młodzi ludzie po wszelkiego rodzaju placówkach: domach dziecka, placówkach resocjalizacyjnych dla nieletnich, zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych - mówiła na antenie TOK FM Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji po DRUGIE zajmującej się m.in. pomocą bezdomnej młodzieży.

Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE wyjaśniała, że przy problemie bezdomności należy wyodrębnić młodych ludzi, bo jest to grupa specyficzna i wymagająca innego traktowania niż starsi bezdomni. - My jako fundacja ich wyodrębniamy, natomiast system tych młodych ludzi nie traktuje jako osobną grupę - mówiła prezeska Fundacji po DRUGIE, dodając, że celem organizacji jest obejmowanie młodych ludzi (18-25 lat) innym wsparciem niż ludzi dorosłych.

 - Ci ludzie są jeszcze do wychowywania, do uczenia pewnych rzeczy. Oni są praktycznie na początku swojej dorosłej drogi życiowej. Pracując z nimi, mamy ogromną szansę wyciągnąć ich z tego kryzysu - podkreślała, dodając, że 18-latek, który trafia do schroniska dla bezdomnych, z wieloosobowymi salami, dużo starszymi ludźmi, może zostać "wciągnięty w bycie osobą bezdomną, przyjąć pewną tożsamość, nauczyć się tego, że jest schronisko, a tam gdzieś jest jadłodajnia". A z tej pozycji, jak podkreślała Sikora, dużo trudniej jest kogoś aktywizować.

Prezeska opowiadała, że w ramach działań jej fundacja organizuje mieszkania treningowe dla młodzieży, wynajmuje pokoje w hostelach, tak aby młodzi ludzie nie odczuli, że są bezdomni.

Skąd są młodzi bezdomni ludzie?

Agnieszka Sikora tłumaczyła, że każdy młody człowiek, który ląduje na ulicy, ma swoją własną historię, ale większość z nich to ludzie po różnego rodzaju placówkach - domach dziecka, placówkach resocjalizacyjnych dla nieletnich, zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. - I to jest dla mnie jedna z najbardziej przerażających przyczyn bezdomności, a mianowicie to, że państwo postanowiło się na pewnym etapie życia tych ludzi nimi zaopiekować, po czym w wieku 18 lat znajdują się po drugiej stronie bramy. Nie mają nic i muszą stać się dorosłymi - mówiła rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz, dodając, że ci ludzie często są uzależnieni, mają różnego rodzaju problemy psychiczne, np. PTSD.

- 80 proc. naszych podopiecznych może mieć syndrom stresu pourazowego, dlatego, że w większości doświadczali przemocy, zaniedbań, nie otrzymywali miłości, byli molestowani seksualnie. Ich historie czasem są bardzo straszne - mówiła Sikora.

Prezeska Fundacji po DRUGIE zauważyła, że problemem bezdomności dotknięci są często ludzie wychowujący się w rodzinie, w której występowały różne problemy. - Nie zawsze jest to typowa patologiczna rodzina. Coraz częściej są to młodzi ludzie z dobrze sytuowanych rodzin - tłumaczyła w TOK FM. Według niej w Polsce mamy do czynienia z  kryzysem w rodzinach, i to bardzo różnych. - Nawet tych wykształconych, nawet tych, w których jest praca - podkreślała Sikora.

Bezdomna młodzież często siedzi w Złotych Tarasach, a nie na dworcu

Z pilotażowych badań przeprowadzonych przez Fundację po DRUGIE w Warszawie wynika, że badania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące liczby osób bezdomnych w Polsce są zaniżone (według raportu z 2019 r. w Polsce jest ok. 780 osób bezdomnych w wieku 18-25 lat). Jak podkreślała Agnieszka Sikora, ciężko jest prowadzić statystyki dotyczące bezdomności wśród młodych ludzi, ponieważ przebywają oni w innych miejscach niż starsi. Osobom działającym w obszarze pomocy społecznej czy streetworkingu trudno jest wskazać miejsca, gdzie przebywają młodzi bezdomni.

- My na podstawie tego, co opowiada nam młodzież, wiedzieliśmy, że wielu z nich znajdziemy w galeriach handlowych, np. Złotych Tarasach.  W restauracjach otwartych 24 h, gdzie przy jednej porcji frytek siedzi 5 czy 6 osób - opowiadała Agnieszka Sikora, wyjaśniając, jak poszukiwali młodych osób w kryzysie bezdomności. W ich badaniu, przeprowadzonym przez zaledwie trzy osoby, naliczono ponad 100 osób w samej Warszawie.

Gościni TOK FM podkreślała, że młodzi bezdomni ludzie często nie wyróżniają się od swoich rówieśników. - Po nich często tego nie widać. To są młodzi ludzi, których jeszcze nie zniszczyło życie. Oni bardzo często są bardzo dobrze ubrani, mają modne ciuchy - mówiła Sikora.

Potrzeba rozwiązań systemowych, by "ci ludzie nie szli na straty"

Agnieszka Sikora zaapelowała o systemowe rozwiązania dotyczące pomocy młodym osobom bezdomnym. Jak mówiła, jej fundacja pomaga w miarę możliwości, ale problem zdaje się narastać. Fundacja dysponuje np. tylko 10 miejscami w mieszkaniach treningowych, a tylko w styczniu przybyło 11 nowych osób, które należy gdzieś zakwaterować. - My nie możemy sobie pozwolić, żeby ci młodzi ludzie szli na straty, bo nam się to nie opłaca jako społeczeństwu. Nam się opłaca, żeby oni się usamodzielnili, poszli do pracy, nie kradli, nie trafiali do więzień. No i muszą mieć gdzie mieszkać - mówiła prezeska Fundacji Po DRUGIE w TOK FM.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (68)
Bezdomność wśród młodzieży. "Przesiadują w Złotych Tarasach, noszą modne ciuchy"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 31 razy 17

  Jest taka prężna, bogata instytucja, mająca misyjność w swoim programie. Może oni by się zajęli problemem? Plebanie duże, na pewno w każdej z jedna- dwie sypialnie dodatkowe, gosposia ugotuje, więc głód będzie zaspokojony. Obcowanie z osobami napęczniałymi dobrocią i miłosierdziem na pewno tym młodym ludziom pomoże. Że co? Że kk nie po to gromadzi kasę, żeby wydawać na jakieś zbłąkane istoty? Najważniejsze, że poczęte i narodzone, a dalej to już ich problem. I ew. fundacji czy stowarzyszeń, do których nie popłynie strumień kasy jak do świątobliwego z Torunia.

 • sztucznypolak

  Oceniono 28 razy 16

  Kilka dni temu byl podobny artykul o wiezniach. Wychodza na wolnosc i sa sami.
  Panstwo z tektury.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 14 razy 10

  W Wolsce nie ma bezdomnych. Partia dba o każdego.

 • 7rybek

  Oceniono 9 razy 7

  Widać jak ten rząd marnuje społeczne pieniądze rozdając tym, którzy je mają np. premier dostaje 500 + na swoje dzieci.

 • piotr.gaciarek

  Oceniono 11 razy 5

  Problem poważny, fundacja robi dobre rzeczy. Ale "gościni" ? Nie ośmieszajcie poważnych tematów.

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 14 razy 4

  kiedyś, gdy jeszcze państwo budowało mieszkania, wychowankowie domów dziecka dostawali takie po osiągnięciu pełnoletności... ale antykomunistycznemu podziemiu to przeszkadzało, więc jest jak jest

 • Oceniono 7 razy 3

  "Gościni"!? Naprawde juz na glowe upadliscie z Wasza pseudo-poprawnoscia.
  Jestem kobieta i jezykowcem, wiec czesto pytam - zarowno doroslych, jak i mlodziez - o nowe, zenskie formy slow. Wszyscy jak jeden maz maja odruch wymiotny, jak slysza te kurioza. Formy typu "naukowczyni" czy "ministra" budza w wielu smiech i politowanie. "Archeolozke" czy inna " ..-lozke" odczuwaja jako odbieranie rangi zawodowi i kpienie z umiejetnosci kobiet.
  Slowem "goscini" jednak przebiliscie dno. Naprawde uwazacie te forme za ladna? Juz nie mowiac o tym, ze jest nieczytelna, gdyz moze byc mylona z "goscinni".
  Jezyk rozwija sie sam. Wszelkie proby sztucznej ingerencji i tego typu nowomowa narzucana na sile, korzysci nikomu nie przyniosa. No, ale Wy wiecie lepiej, prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX