"DGP": 70 proc. osób odmawiających szczepienia robi to po raz kolejny. Najgorzej jest w woj. śląskim

Niemal 70 proc. odmawiających szczepienia robi to nie po raz pierwszy - wynika z badania GIS, na które powołuje się czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Jak przypomina "DGP", Główny Inspektorat Sanitarny postanowił sprawdzić, jaką liczbę wśród uchylających się od szczepień stanowią osoby, które takie zachowanie powtarzają regularnie, np. z pobudek ideologicznych czy braku zaufania. "Okazało się, że to 67 proc. wszystkich odmów. Jak przekonuje Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego, to 0,4 proc. wszystkich objętych obowiązkiem" - czytamy. Jak informuje dziennik, szczepionek w Polsce unika w sumie ponad 44 tys. osób.

Dziennik zwraca uwagę, że polscy antyszczepionkowcy należą do najbardziej zagorzałych i najlepiej zorganizowanych. "Powstają strony, na których doradzają sobie prawnie. Obracają się w ramach mediów społecznościowych w dość hermetycznym środowisku" – mówi Krzysztof Klimiuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził pogłębione badania na temat powodów, jakimi się kierują.

Jak podaje gazeta, najgorzej jest w woj. śląskim, gdzie w ub.r. doliczono się niemal 7 tys. osób regularnie odmawiających szczepień. "Na drugim miejscu jest woj. pomorskie z liczbą ponad 5,2 tys. zatwardziałych przeciwników, a na trzecim Wielkopolska – ponad 4,7 tys. Najbardziej zdyscyplinowani są mieszkańcy Mazowsza – tutaj jedynie osiem osób z nieszczepiących się można zaliczyć do tej grupy" - czytamy w artykule.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM