IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Kilkadziesiąt interwencji strażaków. Na Bałtyku sztorm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie o silnym wietrze dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego i warmińsko - mazurskiego. Na Bałtyku sztorm.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w tych czterech województwach wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h z zachodu. 

Jak informuje trójmiejska "Wyborcza", nad Bałtykiem wieje wiatr zachodni 8 do 9, w porywach 10, słabnący na 7 do 8 w skali Beauforta. Stan morza: 6 do 5.

Około 70 razy strażacy interweniowali, usuwając skutki silnego wiatru w województwie pomorskim. Ściągali połamane drzewa z uszkodzonych samochodów, dróg i chodników. Nikt nie odniósł obrażeń. Wichura spowodowała również przerwy w dostawie prądu oraz utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMiGW. Przy ostrzeżeniu tym należy się spodziewać warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. 

W związku z zagrożeniem mogą się pojawiać utrudnienia w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych lub możliwe jest ich odwołanie. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

Pogoda. Stany ostrzegawcze przekroczone

Na rzekach Przymorza do poniedziałku spodziewane są wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich. W zlewni rzeki Słupi i Wieprzy lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - podał w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W niedzielę IMiGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach Przymorza.

"W związku ze spływem wód opadowych oraz prognozowanymi opadami deszczu spodziewane są na rzekach Przymorza wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich. W zlewni rzeki Słupi i Wieprzy lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych" - podał w niedzielę IMGW. Wydany jest ostrzeżeniem drugiego stopnia, co oznacza, że stany wody - obserwowane lub prognozowane - na tych rzekach układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale nadal poniżej stanów alarmowych.

IMiGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM