Afera GetBack. "Rzeczpospolita": Komisja Nadzoru Finansowego pod lupą śledczych

Prokuratorzy chcą rozliczyć urzędników, którzy nie zapobiegli aferze GetBacku - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" przypomina, że dziewięć tysięcy osób straciło na obligacjach GetBacku 2,5 mld zł, za co - według gazety - po części winę ponoszą państwowe instytucje, które za nadzór i kontrolę spółki wzięły się dopiero, gdy GetBack przestał obsługiwać zobowiązania.

Jak pisze "Rz", afera GetBacku wybuchła blisko dwa lata temu, dziś jest 63 podejrzanych - w tym były prezes tej spółki Konrad K., jego zastępcy, osoby m.in. z banków, które swoim klientom "wciskały" obligacje GetBacku. Zarzutów nie ma nikt z instytucji, które powinny nadzorować spółkę i chronić klientów. Choć - jak wskazała ostatnio NIK - dopuścili się wielu zaniedbań.

"W odrębnym śledztwie odpowiedzialność urzędników bada też prokuratura. Ustaliliśmy, że postępowanie toczy się w sprawie 'przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków co najmniej od połowy marca 2016 r. do 16 kwietnia 2018 r. przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do nadzoru nad rynkami kapitałowymi, ochroną konkurencji i konsumentówą'" - czytamy w "Rz".

Wskazano, że do zaniedbań mogło dojść poprzez nienależyty nadzór nad działaniami GetBacku i osób z nim powiązanych i nad podejmowanymi przez nie czynnościami na rynku kapitałowym - "związanymi m.in. z emisją obligacji i publicznej emisji akcji spółki oraz zaciągania przez nich zobowiązań - czym działano na szkodę interesu publicznego”.

"Gromadzimy dokumentację, nikt z urzędników nie ma zarzutów" - twierdzą śledczy. Według gazety pod lupą są głównie Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Afera GetBack. "Rzeczpospolita": Komisja Nadzoru Finansowego pod lupą śledczych
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz 1

    Tak to jest gdy spoleczenstwo nie kontroluje operacji przeprowadzanych przez sluzby specjalne. Czy ktos wtedy w 89 zapytal o czym oni tam tyle czasu dyskutuja. Jakie to problemy syoja za zrganizowaniem po prostu uczciwych wyborow.

  • Paweł

    Oceniono 1 raz 1

    Zaraz wyjdzie stary będziemy mlaskający dziad i powie że to wina Tuska a drugi debil z krzywym ryjem I wyrokami na koncie za kłamstwa będzie mu przyklaskiwać... potem jeszcze pojawienie trzeci debil z mordą jak Dupa i też będzie te same brednie opowiadał w sku...ałej TV...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX