Autor wstrząsającej "Miłości w czasach zarazy": Chciałbym, żeby arcybiskup Jędraszewski wiedział, kim są osoby LGBT

- Wiktor, który w kwietniu 2019 roku rzucił się pod wagon metra, przeszedł taką gehennę, że to mało powiedziane, iż państwo mu nie pomogło. Państwo się przyczyniło do jego tragedii - w TOK FM Przemysła Iwańczyk rozmawiał z Januszem Schwertnerem, dziennikarzem Onetu, autorem wstrząsającego tekstu "Miłość w czasach zarazy".
Zobacz wideo

W Popołudniu TOK FM Przemysła Iwańczyk rozmawiał z Januszem Schwertnerem, dziennikarzem Onetu, autorem wstrząsającego tekstu "Miłość w czasach zarazy". Opowiada on historię 15-letniej Wiktorii, która czuje się chłopcem - Wiktorem. Nastolatek trzy razy nie był przyjmowany na oddział psychiatrii dziecięcej, Raz po tym, gdy próbował poderżnąć sobie gardło z powodu prześladowań ze strony rówieśników. Dziecko w końcu trafia do prywatnego psychologa, który okazał się homofobem i radził "spróbować pieszczot z mężczyzną". W kwietniu 2019 roku Wiktor popełnił samobójstwo, rzucając się pod wagon warszawskiego metra. 

- W tytule nawiązuję do słów arcybiskupa Jędraszewskiego, który posługuje się jak mantrą zwrotem "tęczowa zaraza". Chciałbym, żeby takie osoby jak arcybiskup, które posługują się takim słownictwem, czy osoby, które tworzą strefy wolne od LGBT, wiedziały, kim są osoby LGBT, na przykład mają na imię Wiktor i Kacper - mówił Janusz Schwertner na antenie TOK FM. 

- Jak się państwo wczytają w tę historię, zrozumiecie, dlaczego nie napisałem, że zawiodło czy nie pomogło - bo to jest mało powiedziane. Wiktor, który w kwietniu 2019 roku popełnił samobójstwo, przeszedł taką gehennę, że to mało powiedziane, że państwo mu nie pomogło. Państwo się przyczyniło do jego tragedii. Był trzykrotnie nieprzyjęty na oddział, raz z poderżniętym gardłem - mówił na antenie TOK FM dziennikarz Onetu. Dodał, że nie wini za to lekarzy, którzy po prostu nie mają miejsc na oddziałach i codziennie stają przed dylematami, gdzie zmieścić dzieci, skoro jest 25 łóżek i wszystkie są zajęte. - Winię za to polskie państwo - podkreślił gość Przemysława Iwańczyka. 

Dodał też, że, z "braku miejsc w publicznej placówce Wiktor trafił do prywatnego lekarza i on okazał się homofobem". - Patrząc na tę historię, dochodzi się do wniosku, że on nie miał już innego wyboru. - Doktor polecił, żeby spróbował pieszczot z facetem, wpisał, że śmierć Wiktora jest wynikiem ideologii gender. Mam nadzieję, że dzieci nie trafią do tego lekarza, dla ich dobra - nie krył poruszenia Schwertner. 

- Czy to tekst o o homofobii u nas w kraju? Czy o patologii psychiatrii dziecięcej - dopytywał prowadzący Popołudnie. 

- Artykuł pokazuje ciąg zdarzeń, które musiały skończyć się samobójstwem. Najmniej piszę o prześladowaniu rówieśniczym, bo to problem dobrze znany, plus najmniej winię inne dzieci, bo to się nie bierze z niczego, szkoła mogła zrobić więcej. Jeśli chodzi o homofobię, to przecież w 2019 roku matki tych dzieci przysłuchiwały się nagonce na LGBT - mówił Janusz Schwertner. 

- To jest historia o polskim państwie, w którym nie pozostawiono temu chłopakowi żadnego wyboru. Prokurator Jerzy Mierzewski, który prowadzi sprawę śmierci Wiktora, mówi, że nie jest w stanie nikogo oskarżyć i należałoby napisać akt oskarżenia wobec całego polskiego państwa i społeczeństwa - dodał.

Podkreślił, że problem jest gigantyczny, a on sam od momentu opublikowania tekstu dostaje mnóstwo listów od rodziców, których dzieci mają podobne problemy. Schwertner nie ma wątpliwości, ze do tego przyczynia się opłakany stan psychiatrii dziecięcej. 

Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw wśród dzieci. Nieznacznie wyprzedzają nas Niemcy - ale tylko dlatego, że to kraj dwukrotnie większy. Gość TOK FM podkreślił, że to gigantyczny problem. - Ja wiem, że jest źle ze służbą zdrowia, ale taki jeden remont oddziału zrobiłby robotę, ale nie widzę nadziei na poprawę. Wszyscy to olewają, nikt w Polsce nie widzi w dziecku małego człowieka. Adam Bodnar krzyczał o tym wiele razy, a nic się nie zmienia. Nadziei na zmianę na razie nie widzę - mówił dziennikarz. Mówił o remoncie, bo bohaterowie jego tekstu trafiali na oddział, gdzie na ścianach widniały napisy "zabiję się", rysunki penisów, dodatkowo pacjenci leżeli w przepoconej i zakrwawionej pościeli. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (173)
Autor wstrząsającej "Miłości w czasach zarazy": Chciałbym, żeby arcybiskup Jędraszewski wiedział, kim są osoby LGBT
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 44 razy 30

  Arcybiskupowi nie robi różnicy, byle kasa się zgadzała. Nawołuje do rozmnażania się, do powstrzymywania aborcji, ale narodzona już istota może sobie popełnić samobójstwo, może być bita, można się nad nią znęcać fizycznie i psychicznie, można gwałcić i molestować. A psychiatra- ten zapewne podpisał klauzulę sumienia, a takich najlepiej omijać wielkim łukiem, bez względu na rodzaj specjalności.

 • matitalolo

  Oceniono 25 razy 13

  Do prostego tępaka nie docierają takie wiadomości . Tylko kasa się liczy.

 • mozart

  Oceniono 19 razy 11

  Czytałem ten artykul. Tu nawet nie chodzi o osoby LGBT. Po prostu w świecie przebojowych chamów i prostaków nie ma miejsca na osoby innej wrażliwości. W takich warunkach każdy odmieniec stanie się obiektem ataku.

 • realistas

  Oceniono 21 razy 9

  Jędraszewski jest osobą LGBT. On to bardzo mocno ukrywa i stąd ta jego nienawiść do osób nie bojących się mówić o swojej orientacji.
  „Najbardziej czynni homoseksualiści potępiają inne osoby tej samej orientacji”. Frederic Martel Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie.
  Homoseksualizm poddany sublimacji lub wyparciu często prowadzi do wyboru celibatu i czystości, a ostatnio nierzadko przybiera też formę tzw. uwewnętrznionej homofobii [występującej u osób homoseksualnych, związanej z nieakceptowaniem własnej orientacji – przyp. red.]. Większość papieży, kardynałów i biskupów, którzy mają dziś więcej niż sześćdziesiąt lat, to osoby ukształtowane właśnie w takiej atmosferze, w mentalności „kodu Maritaina”. Frederic Martel Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie

 • janusz jasica

  Oceniono 18 razy 8

  Dlaczego lekarze z klauzura sumienia nie mają ją wypisania na tabliczkę na swoich gabinetach człowiek by ich omijał a tak bezwiednie pakujesz się do nawiedzeńca

 • joankb

  Oceniono 15 razy 7

  Czytałam.
  Przerażający obraz polskiej szkoły, (części) nauczycieli i lekarzy.
  Psychiatrii. Społeczeństwa.

 • a100

  Oceniono 17 razy 7

  W KK w Polsce Bóg dostał wypowiedzenie. Z udziału w nabożeństwach w obecnym czasie w Polsce trzeba będzie się spowiadać za granicą.

 • zofia.rydz

  Oceniono 18 razy 6

  Moje dziecko chodzi do szkoly w miescie znacznie mniejszym niż Wawa. W szkole jest chlopiec zadeklarowany gej i dzieci w pełni go akceptuja. Lubia i nawet proponowaly na zakonczenie roku Poloneza bez mieszanych par. Oczywiscie nauczyciele sie nie zgodzili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX