Pogoda. Zagrożenie powodziowe. Najgorzej w województwach śląskim i pomorskim

W województwie śląskim ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia powodziowego. IMGW ostrzega również przed wysokim stanem wody w Bałtyku i intensywnymi opadami deszczu i śniegu.
Zobacz wideo

W województwie śląskim służby wojewody ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Został ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia powodziowego w związku z podnoszącym się stanem wód w rzekach. 

Na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, wodzisławskiego, żywieckiego oraz w Jastrzębiu Zdroju i w Żorach prognozuje się wystąpienie silnych i umiarkowanych opadów deszczu. Miejscami może spaść od 30 mm do 45 mm, a lokalnie do 50 mm deszczu. Opady te mogą się zmienić w opady deszczu ze śniegiem. Na Wiśle, Sole i Odrze mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a w niektórych miejscach również stany alarmowe. Meteorolodzy prognozują również wzrosty stanu wody z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w zlewni Olzy. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia także dla województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. 

Jak informuje IMGW województwie pomorskim w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (548 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Wybrzeżu Wschodnim, przewiduje się wahania poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Podobnie sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim, gdzie również obserwowany jest wysoki poziom wody w Bałtyku. 

Hydrologiczne ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano również dla województwa dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Intensywne opady deszczu

IMGW ostrzega także przed intensywnymi opadami deszczu i śniegu Zagrożone są powiaty w województwie dolnośląskim śląskim, małopolskim i podkarpackim. Mogą wystąpić także zamiecie śnieżne. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM