Emeryt ze Szczecina winny kradzieży śliwki w czekoladzie. Sąd w Kołobrzegu skazał go na 20 zł grzywny

Roman Wawrzyniak, emeryt ze Szczecina, jest winny kradzieży w sklepie cukierka o wartości 40 groszy. Ma zapłacić 20 zł grzywny i pokryć zryczałtowane koszty sądowe w kwocie 100 zł. To i tak łagodniejszy wyrok niż usłyszał poprzednio.
Zobacz wideo

Wyrok zapadł w czwartek (6 lutego) w Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu. Sędzia Klaudia Juraszczyk rozpoczęła i zakończyła na jednej rozprawie przewód sądowy w sprawie 70-letniego emeryta ze Szeczina - Romana Wawrzyniaka - obwinionego o kradzież w sklepie jednego cukierka o wartości 40 groszy,

"Sąd uznaje obwinionego za winnego popełnienia wykroczenia (…) i za to wymierza mu karę grzywny w wysokości 20 zł" – poinformowała sędzia Juraszczyk, ogłaszając wyrok. Wawrzyniak ma również zapłacić 100 zł zryczałtowanych kosztów sądowych.

Prokurator wnosił o uznanie obwinionego za winnego kradzieży z jednoczesnym odstąpieniem od wymierzenia kary. Tego samego chciał też obrońca Wawrzyniaka. Oskarżony wnosił o uniewinnienie.

Nieprawomocnie skazany po zakończeniu rozprawy poinformował, że nie będzie się odwoływał od wyroku.

Kradzież śliwki w czekoladzie

Sprawa śliwki w czekoladzie nie trafiłaby na wokandę, gdyby nie upór emeryta, który przyłapany na zjedzeniu cukierka przekonywał, że nie wyniósł go ze sklepu. Nie była to więc kradzież, ale degustacja. 

- Sprawę oczywiście traktuję bardzo poważnie, muszę bronić swojego imienia, muszę bronić swojej godności, którą próbuje mi się zdeptać - przekonywał Wawrzyniak. 

Kłopoty mężczyzny zaczęły się ponad pół roku temu. W lipcu 2019 r. podczas wakacji w Kołobrzegu w jednym z tamtejszych sklepów zjadł śliwkę w czekoladzie. Zauważył to pracownik ochrony, który miał oznajmić Wawrzyniakowi, że ten ukradł cukierka. Według relacji emeryta wzięto go na zaplecze, przeszukano i wezwano policję. Dostał wezwanie na komendę, ale ze względu na chorobę i konieczność konsultacji lekarskiej w szpitalu, nie stawił się w wyznaczonym terminie. Miał o swojej nieobecności powiadomić funkcjonariuszy telefonicznie. Powtórnego wezwania, jak twierdził, nie otrzymał.

27 września 2019 r. Sąd Rejonowy w Kołobrzegu na posiedzeniu bez udziału stron w postępowaniu nakazowym uznał obwinionego winnym wykroczenia polegającego na kradzieży 4 lipca jednego cukierka – śliwki w czekoladzie – o wartości 40 groszy. Skazał go na miesiąc ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin. Ten wyrok Wawrzyniak zaskarżył, a sprawę opisały media. Prokuratura zapowiedziała wówczas włączenie się do postępowania. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała PAP, że prokuratura zdecydowała o zaskarżeniu "rażąco niesprawiedliwego wyroku nakazowego" na korzyść obwinionego.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM