Sabina nad Polską. Prawie 5 tys. interwencji strażaków. We wtorek nadal silny wiatr

Tragiczny bilans wichury, szalejącej nad Polską, to trzy ofiary śmiertelne i dwanaście rannych - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.
Zobacz wideo

W niedzielę i poniedziałek strażacy odnotowali w sumie 4839 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Do 4240 z nich doszło w poniedziałek - tego dnia strażacy najczęściej interweniowali w województwach podkarpackim (907 zdarzeń), dolnośląskim (699) i małopolskim (550).

Do najtragiczniejszego zdarzenia związane z silnym wiatrem doszło w Bukowinie Tatrzańskiej. Wiatr zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Konstrukcja upadła na grupę osób. Śmierć poniosły trzy osoby. 

W poniedziałek rannych zostało 10 osób - cztery osoby zostały poszkodowane w woj. małopolskim, dwie w łódzkim i po jednej w kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podkarpackim i śląskim. Osobą poszkodowaną w woj. śląskim jest strażak, który doznał niegroźnych obrażeń podczas usuwania drzewa. Łącznie od niedzieli do poniedziałku rannych zostało 12 osób. - W poniedziałek wiatr uszkodził 871 budynków, w tym 607 budynków mieszkalnych. Wszystkie te budynki zostały zabezpieczone przez strażaków. Najwięcej, bo 385 budynków zostało uszkodzonych w województwie podkarpackim - powiedział Frątczak.

We wtorek rano bez prądu pozostaje 6 645 odbiorców, z czego najwięcej, bo 3 017, w województwie łódzkim - poinformował wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) Grzegorz Świszcz. Liczba uszkodzonych budynków mieszkalnych wzrosła do 544.

Orkan Sabina. Jaka pogoda będzie we wtorek?

We wtorek pogoda zacznie się poprawiać, ale jeszcze przez kilkanaście godzin trzeba uważać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w zachodniej i południowej Polsce, a także w części powiatów województwa pomorskiego. Prędkość wiatru może sięgać w porywach do 90 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują województwa: podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie, opolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie i południowo-zachodnią część woj. kujawsko-pomorskiego. Alerty dotyczą także północnych powiatów woj. pomorskiego: pow. puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego i Słupska. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Przy ostrzeżeniu tym należy się spodziewać warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. W związku z zagrożeniem mogą się pojawiać utrudnienia w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych lub możliwe jest ich odwołanie. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.

DOSTĘP PREMIUM