Ostatki 2020. To dziś kończy się karnawał. Już jutro Środa Popielcowa, początek Wielkiego Postu

Karnawał w tym roku był naprawdę długi. Dlatego warto zakończyć go "z przytupem". Już dzisiaj - we wtorek 25 lutego - wypadają tradycyjne Ostatki. Jutro Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu.

Symboliczny koniec karnawału, czyli Ostatki 2020, w tym roku wypadają we wtorek 25 lutego. Ostatki to najpopularniejsza, ale nie jedyna nazwa, którą określamy ten czas w kalendarzu. W zależności od regionu Polski spotkamy się z różnym nazewnictwem. Na przykład w Wielkopolsce usłyszymy o podkoziołku, na Śląsku o kozelku, a na wsiach w całej Polsce o zapustach. Coraz rzadziej słyszy się natomiast o śledziku - zwyczajowo przyjęło się tak określać ostatni dzień ostatków. Obecnie zostało to ujednolicone i także ostatni dzień zabaw karnawałowych określamy mianem ostatków.

Ostatki 2020. Jak zakończyć karnawał?

W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości, czyli Wielkim Postem. Najczęściej imprezy są przebierane. Na świecie ostatki nazywa się też Mardi Gras, czyli "tłustym wtorkiem". Początki karnawałowych i ostatkowych zabaw sięgają czasów Średniowiecza. Najhuczniejsze zabawy karnawałowe, a więc także te ostatkowe, spotkamy w Brazylii. Zakończenie karnawału w Rio de Janeiro jest transmitowane w telewizjach na całym świecie. Zabawy rozpoczynają się tam w piątek i trwają 5 dni - aż do Środy Popielcowej

Środa Popielcowa 2020

Już jutro - 26 lutego 2020 - przypada Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. Wierni Kościoła Katolickiego spotykają się w świątyniach i uczestniczą w obrzędzie posypywania głowy popiołem. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Należy ograniczyć  się do spożycia trzech posiłków: dwóch lekkich i jednego do syta (od 18 do 60 roku życia) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek (od 14 roku życia do jego końca).

TOK FM PREMIUM