Protesty pod sklepami marki Reserved. "Na jedną kaszmirową kurtkę trzeba brutalnie ogolić nawet do 6 kóz"

Przedstawiciele organizacji PETA oraz Fundacji Viva! będą protestować pod sklepami marki Reserved, wzywając sieć do rezygnacji z używania w swoich ubraniach kaszmiru. Akcja ma związek z ujawnieniem brutalnych praktyk, stosowanych przez hodowców kóz, których wełna jest pozyskiwana do produkcji tego surowca.

Kilka miesięcy temu PETA ujawniła wyniki śledztwa, które pokazało, jak brutalnie traktowane są kozy, z których w Chinach i Mongolii pozyskuje się wełnę kaszmirską. Na filmie ujawnionym przez azjatycką filię organizacji widać zwierzęta przyciskane do ziemi, którym wygina się nogi i wyrywa wełnę przy pomocy ostrych grzebieni. Kozy krzyczą z bólu, a ich ciała pokryte są ranami zadanymi przez grzebienie. Te zaś, których wełna nie jest już pełnowartościowa, zabija się, podcinając im gardła. "Większość kóz ma zaledwie kilka lat, gdy są zabijane bez znieczulenia jako nieprzydatne dla przemysłu" - czytamy na blogu Fundacji Viva!. Jej przedstawiciele dodają, że by wyprodukować jedną kaszmirową kurtkę, potrzebna jest wełna od nawet sześciu kóz.

Chiny i Mongolia to dwa kraje, z których pochodzi 90 proc. światowej produkcji kaszmiru. Zdaniem organizatorów protestów, korzysta z nich również polska marka. Wyniki śledztwa azjatyckiej PETy przekazano koncernom produkującym odzież. Firmy takie jak H&M, ASOS, Tom Tailor I Ulla Popken zrezygnowały z korzystania z kaszmiru. Wciąż jednak szaliki, swetry czy płaszcze z jego domieszką sprzedaje Reserved. Dlatego organizują protesty w siedmiu dużych polskich miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Gdańsku. Akcja rozpocznie się 18 lutego i ma polegać na odtwarzaniu filmu dokumentującego brutalne metody pozyskiwania wełny kaszmirskiej. Już teraz protesty trwają w Niemczech, przed tamtejszymi sklepami sieci. 

Marka Reserved należy od koncernu LPP, który jest właścicielem również marek Mohito, Sinsay, House czy Cropp.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (27)
Protesty pod sklepami marki Reserved. Chodzi o brutalny sposób pozyskiwania kaszmiru
Zaloguj się
 • gaviscaa

  Oceniono 3 razy 3

  Ejj ale przeciez Reserved nie jest głównym dystrybutorem kaszmiru, nie róbcie afery tam gdzie jej nie ma! Zrezygnowali z moheru czy futer a kaszmir zawierany w kolekcjach to tylko 0,007 domieszki. Poza tym dobry kaszmir pozyskiwany jest przez wyczesywanie a nie wyrywanie czy strzyzenie. To automatycznie wyklucza mozliwosc wykorzystywania takiego (typu drugiego) kaszmiru w sklepie

 • wisza92

  Oceniono 4 razy 2

  Z tego co czytałam w oświadczeniu marki to tego kaszmiru mają w swojej kolekcji jakiś mikro ułamek, a w dodatku pochodzi on z certyfikowanych miejsc, więc czego dotyczy ten protest? Są większe problemy.

 • karozelka

  Oceniono 4 razy 2

  A czemu nagonka na Reserved jak oni tego kaszmiru to prawie nie mają u siebie. W innych sieciówkach używają tego znacznie więcej.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 2

  Tym organizacjom "pro", jakiekolwiek by nie były,

  zwrotnice chyba się poprzestawiały.

  Mam pytanie, a ubój rytualny jest dozwolony, czy nie ? ? ? ?

 • Bob Bob

  Oceniono 8 razy 2

  ludzie dla pieniędzy popełnią najgorsze sku...syństwo. jeśli chodzi o zwierzęta, karałbym śmieci bez litości. nie wierzę bowiem, że nie da się żyć bez kaszmiru, futra z nutrii, wątróbki z męczonych gęsi czy psiny obitej uprzednio kijem...

 • rayaaa

  Oceniono 1 raz 1

  Powinni protestować pod innymi sklepami wybrali sobie na cel nie tę markę co trzeba. Są marki, które mają całe kaszmirowe swetry, a nie jakieś śladowe ilości w dodatkach. Zmiany dokonane przez Reserved nie zmienią prawie nic, akurat ta marka myślę, że jest jedną z najbardziej w porządku wśród sieciówek w kontekście podejścia do zwierząt.

 • markiefka

  Oceniono 1 raz 1

  Z Reserved ja nie zamierzam rezygnować- uparł sie ktoś na nich a oni wprowadzili u siebie tyle zmian własnie dla obrony zwierząt !!! myslę że osoby które to nakręcają o tym i wiedziały albo nie chciały wiedzieć.. a tego kaszmiru to oni prawie wogóle nie mają , jakieś śladowe domieszki, zresztą deklarują że kaszmir zamierzają pozyskiwać tylko od humanitarnie traktujących zwierzeta farmerów , a jak nie bedzie takiej możliwosci to i niego zrezygnują więc w czym wy widzicie problem z tym Reservedem?????

 • aazelii

  0

  no to sobie markę wybrali obrońcy, akurat taką która ma najmniej kaszmiru w swoich sklepach. Rewelacyjny pomysł...gratuluję , na prawde warto się zastanowić co , gdzie i jak. Bo akurat w Reserved zakupy robię i złego słowa nie powiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX