Protesty pod sklepami marki Reserved. "Na jedną kaszmirową kurtkę trzeba brutalnie ogolić nawet do 6 kóz"

Przedstawiciele organizacji PETA oraz Fundacji Viva! będą protestować pod sklepami marki Reserved, wzywając sieć do rezygnacji z używania w swoich ubraniach kaszmiru. Akcja ma związek z ujawnieniem brutalnych praktyk, stosowanych przez hodowców kóz, których wełna jest pozyskiwana do produkcji tego surowca.
Zobacz wideo

Kilka miesięcy temu PETA ujawniła wyniki śledztwa, które pokazało, jak brutalnie traktowane są kozy, z których w Chinach i Mongolii pozyskuje się wełnę kaszmirską. Na filmie ujawnionym przez azjatycką filię organizacji widać zwierzęta przyciskane do ziemi, którym wygina się nogi i wyrywa wełnę przy pomocy ostrych grzebieni. Kozy krzyczą z bólu, a ich ciała pokryte są ranami zadanymi przez grzebienie. Te zaś, których wełna nie jest już pełnowartościowa, zabija się, podcinając im gardła. "Większość kóz ma zaledwie kilka lat, gdy są zabijane bez znieczulenia jako nieprzydatne dla przemysłu" - czytamy na blogu Fundacji Viva!. Jej przedstawiciele dodają, że by wyprodukować jedną kaszmirową kurtkę, potrzebna jest wełna od nawet sześciu kóz.

Chiny i Mongolia to dwa kraje, z których pochodzi 90 proc. światowej produkcji kaszmiru. Zdaniem organizatorów protestów, korzysta z nich również polska marka. Wyniki śledztwa azjatyckiej PETy przekazano koncernom produkującym odzież. Firmy takie jak H&M, ASOS, Tom Tailor I Ulla Popken zrezygnowały z korzystania z kaszmiru. Wciąż jednak szaliki, swetry czy płaszcze z jego domieszką sprzedaje Reserved. Dlatego organizują protesty w siedmiu dużych polskich miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Gdańsku. Akcja rozpocznie się 18 lutego i ma polegać na odtwarzaniu filmu dokumentującego brutalne metody pozyskiwania wełny kaszmirskiej. Już teraz protesty trwają w Niemczech, przed tamtejszymi sklepami sieci. 

Marka Reserved należy od koncernu LPP, który jest właścicielem również marek Mohito, Sinsay, House czy Cropp.

DOSTĘP PREMIUM