Do jakiego kontenera wrzucić zgniłe jajko? 12-letni uczniowie skonstruowali robota, który uczy, jak segregować śmieci

12-latkowie z Lublina, jako zespół ROBO TEAM, będą reprezentować Polskę w finale zawodów First Lego League w Niemczech. W ramach projektu badawczego skonstruowali specjalnego robota, który uczy zasad segregacji odpadów. Uczy po polsku i po angielsku.
Zobacz wideo

Robot to specjalny jeżdżący kosz, do którego podłączony jest tablet. Na tablecie młodzież zaprogramowała quiz z informacjami odnośnie segregacji odpadów. Jest w nim kilkadziesiąt pytań. Początkowo młodzi konstruktorzy sami nie znali na nie odpowiedzi – dziś już tak - niemal na pamięć.

Czy robot się sprawdza? Uczniowie byli z nim w jednej ze szkół na lekcjach pokazowych. Okazało się, że podczas rozwiązywania quizu po raz pierwszy prawidłowe odpowiedzi znało tylko 15 procent ankietowanych. Po zajęciach ten wskaźnik wzrósł o 25 procent. – To pokazuje, że nauka z naszym robotem daje efekty – mówi Mateusz.

Uczniowie chodzą do czterech szkół: Społecznej Szkoły Podstawowej im. S. F. Klonowica w Lublinie, Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie oraz Społecznej Szkoły Podstawowej im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Pracują pod opieką trzech mentorów, w tym prof. Bogdana Księżopolskiego z Wydziału Informatyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zajęcia odbywają się regularnie, dwa razy w tygodniu. – Pracują bardzo solidnie, nie opuszczają zajęć. Muszę przyznać, że zaskakują mnie tym, że bardzo szybko się uczą – mówi prof. Bogdan Księżopolski.

- Przychodzenie tutaj to fajna zabawa i nauka – mówią uczniowie. – Największą satysfakcję daje to, że uczymy się razem pracować, w grupie, a dzięki temu zdobywamy nagrody – tłumaczy Mateusz. – Po pierwsze bawimy się, a po drugie – uczymy się nowych umiejętności, na przykład budowania albo programowania, ćwiczymy współpracę i jest bardzo fajnie – dodaje Dominik.

W eliminacjach krajowych First Lego League wzięło udział 67 zespołów z całej Polski, a drużyna Robo Team okazała się najlepsza. Teraz ze swoim robotem jadą na zawody do Niemiec. Ale nie tylko Niemcy są w zasięgu ręki młodych naukowców. Walczą też o wyjazd do Stanów Zjednoczonych.

Ich projekt badawczy dotyczący segregacji śmieci znalazł się wśród pięciu najlepszych projektów w półfinale FLL Hungary & Poland. Drużyna została zaproszona do dalszej rywalizacji o nagrodę FIRST LEGO League Global Innovation Award. Nagroda jest przyznawana za projekt oryginalny, kreatywny, skuteczny, innowacyjny i zawierający realistyczne rozwiązanie. 20 najlepszych drużyn zostanie w czerwcu 2020 roku zaproszonych do Orlando na Florydzie, by wziąć udział w warsztatach i ceremonii wręczenia nagród zespołom, które przygotowały najlepsze projekty na świecie.

Drużyna ma swój profil na Facebooku – tam można śledzić ich dokonania i postępy.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (32)
Segregacja śmieci. 12-letni uczniowie stworzyli specjalnego robota
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 7

  "Do jakiego kontenera wrzucić zgniłe jajko?"
  Na biurko tego, który "wymyślił" taką ustawę, że wywóz sieci kosztuje kolosalne pieniądze.
  OCZYWIŚCIE ZA KARĘ ...

 • 2stan13

  Oceniono 10 razy 4

  Problem z ogromną ilością śmieci tworzą od dawna sami producenci wszystkich oferowanych nam do kupna towarów! A handlowcy potulnie te towary opakowane w "badziewie" kupują u producentów i wciskają nam w placówkach handlowych! Dodatkowo nachalna reklama, której koszt pokrywają klienci płacąc za kupowany towar! Na koniec to My Klienci musimy znowu ponieść dodatkowy koszt, tracąc czas na segregację tych różnych opakowań, które są dla nas śmieciami i co raz więcej musimy płacić za ich wywóz! NAMAWIAM WSZYSTKICH DO PERMANENTNEGO APELOWANIA O WYCOFANIE Z HANDLU WSZELKICH OPAKOWAŃ ŻYWNOŚCI Z TWORZYW SZTUCZNYCH I ZMUSZENIE PRODUCENTÓW ŻYWNOŚCI DO WPROWADZENIA UJEDNOLICONYCH DLA WSZYSTKICH ZWROTNYCH OPAKOWAŃ ŻYWNOŚCI ORAZ PRZYWRÓCENIA SPRZEDAŻY ŻYWNOŚCI NETTO BEZ DO OPAKOWANIA KLIENTA!

 • rownowaznik

  Oceniono 8 razy 4

  Skoro ten kosz jest inteligentny, to sam się powinien uczyć.

 • nukula4

  Oceniono 8 razy 4

  To nie chodzi o śmieci ale o producentów! Przede wszystkim powinni zrezygnować z pewnych materiałów. Nawet papier ma tyle odmian że trudno poznać czy do plastiku czy do papieru. Po co ? Kiedyś był papier, szkło i metal. Teraz byle co sprzedają w błyszczącym papierze z foliowym okienkiem - po co? nawet bułeczki w torbie z okienkiem. Należy zacząć od ustaw! i ograniczyć.

 • pn-ski

  Oceniono 9 razy 3

  Zgnile jako nalezy zaniesc na Nowogrodzka, tam wrzucic do koryta.

 • adam-czuk

  Oceniono 2 razy 2

  .... nie używajcie do cholery słowa "dzieciaki" - dzieciaki tego by nie wymyśliły - to wymyśliły zdolne dzieci !
  Adamek

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo dzieciaki. Pokazujcie rówieśnikom, że poza gierkami i filmikami w smartfonach istnieje inny świat. Niezależnie od tematu, który realizujecie- z taką pasją macie szansę na wspaniałą przyszłość.

 • 1moco2

  Oceniono 4 razy 2

  Już bardzo dawno temu J.T. Stanisławski ("profesor mniemanologii stosowanej") stwierdził (w odcinku o windzie): "łatwiej skonstruować myślącą maszynę, niż skłonić człowieka do myślenia".

 • litecode

  Oceniono 1 raz 1

  to gdzie w tym koszu "inteligencja"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX