"Trzynasta" emerytura. Kto ją dostanie, ile wyniesie, kiedy będzie wypłacana?

Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent. To zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni - zapewniła PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Podkreśliła, że całkowity koszt wypłaty świadczeń to prawie 12 mld zł.

Prezes ZUS wskazała, że dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Zaznaczyła, że trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2020 roku.

Przypomniała, że "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto (981 zł netto). Dodała, że z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Ile osób otrzyma trzynastą emeryturę?

Prezes ZUS przekazała, że całkowity koszt wypłaty trzynastych emerytur i rent to prawie 12 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 roku zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus".

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Źródłem finansowania "trzynastek" mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) i z budżetu państwa.

W czwartek Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główna z nich zakładała wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Po raz pierwszy "trzynastki", w kwocie 1100 zł brutto, zostały wypłacone w 2019 roku. Wsparcie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. W 2021 r. rząd planuje także wypłatę czternastej emerytury.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (22)
"Trzynasta" emerytura. Kto ją dostanie, ile wyniesie, kiedy będzie wypłacana?
Zaloguj się
 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 6 razy 4

  Zamiast 13 i 14 wolał bym dostać swoją emeryturę którą wypracowałem .Niestety zostałem zreformowany przez Buzka ,potem dwukrotnie przez Tuska .

 • marudna.maruda

  Oceniono 12 razy 4

  Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny chyba już wiedzą, na kogo nie oddadzą swojego głosu. Podobnie jak osoby leczone z chorób nowotworowych. Rodziny wielu sędziów też zapewne decyzję podjęły. Rezydenci i ratownicy medyczni na pewno widzą, gdzie ich miejsce w tej rzeczywistości.
  A na emerytów niech zbytnio PiS nie liczy. Radiomaryjni wymierają, a ogromna grupa kupić się nie da ani za 70 zł miesięcznie, ani za 800 raz w roku, ani za żadną inną cenę.

 • tegepe

  Oceniono 11 razy 3

  Ta 13. powinna się nazywać dodatkiem do emerytury, a nie w13. emeryturą! Bo 13. powinna być w wysokości comiesięcznego świadczenia. Ale propaganda PiSdu woli to nazywać 13. emeryturą.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 11 razy 3

  Chyba to będzie jedno z ostatnich przekupstw zafundowanych ludowi przez PIS. Dno jest coraz bardziej widoczne. Niech się suweren cieszy, a i tak wszystko odda z nawiązką. PO WYBORACH !

 • glomar

  0

  Dlaczego nazywacie to 13 emeryturą ? To jest taka sama kwota dla wszystkich !

 • tomaselli

  Oceniono 6 razy 0

  Na szczescie marschalowi kopercie nie udalo sie tego swiadczenia emerytalnego zablokowac !

 • Krzysztof Leński

  Oceniono 5 razy -1

  Zamiast tej łapówki przedwyborczej rząd powinien wypełnić swój obowiązek, wynikający z orzeczenia prawdziwego Trybunału Konstytucyjnego: podnieść kwotę dochodu, zwolnioną z opodatkowania do co najmniej 8 tysięcy zł dla wszystkich podatników podatku PIT.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 13 razy -5

  No nie udalo sie wam czerska zablokwac trzynastki, ale przyznajmy daliscie z siebie wszystko wraz totalna targowica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX