Prezydent nie ma wątpliwości, że KRS została wybrana prawidłowo. Nawet sprawa poparcia dla sędziego Nawackiego nie jest problemem

- Po piątkowej publikacji list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, prezydent Andrzej Duda nie ma wątpliwości co do legalności KRS - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM prezydencki minister Paweł Mucha.
Zobacz wideo

O składzie nowej - upolitycznionej KRS - zdecydowali posłowie w jednym głosowaniu, a nie głosując nad poszczególnymi kandydatami. To, zdaniem krytyków, może budzić wątpliwości co do legalności wyboru, w kontekście sprawy listy poparcia dla Macieja Nawackiego. Prezes Sądu rejonowego w Olsztynie złożył listę, na której było 28 podpisów (wymagane jest 25), choć kilka zgłosiło chęć wycofania swojego poparcia. Ja argumentuje największa organizacja sędziowska, Stowarzyszenie Iustitia, poparcie wycofało aż pięć osób, więc Nawacki nie miał w momencie glosowania wymaganej liczby podpisów. 

Ale prezydencki minister nie ma żadnych wątpliwości w sprawie list Macieja Nawackiego. -  Moim zdaniem wszystko jest zgodne z ustawą; zresztą jest opinia Kancelarii Sejmu w tej sprawie. Nie ma żadnych takich wątpliwości prawnych, które wskazywałby, że sam fakt zgłoszenia  był dokonany nieprawidłowo. Na tej liście jest 28 nazwisk - mówił w rozmowie z reporterem TOK FM. 

Podpisów jest 28, bo nie zostały wycofane, gdyż sędzia Nawacki - a potem Kancelaria Sejmu - argumentowali, że poparcia nie można wycofać, jeśli raz złoży się podpis. 

Paweł Mucha dodał, że prezydent Andrzej Duda, nadal wstrzymuje się z powoływaniem sędziów nominowanych przez nową KRS. Według zapewnień - tak będzie do czasu rozwiązania sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, Sejmem a prezydentem przez Trybunał Konstytucyjny.

TK ma zająć się tą sprawą przed końcem lutego.

Posłuchaj dzięki aplikacji TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Prezydent nie ma wątpliwości, że KRS została wybrana prawidłowo
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 16 razy 12

  Neobolszewicka logika: Podpisy "nie zostały wycofane" choć osoby, które je złożyły te podpisy wyraźnie wycofały.

  I podpisów "nie można wycofać". Na jakiej podstawie? Bo sędzia Nowacki, który sam poparł siebie swoim własnym podpisem tak stwierdził.

  To już jest parodia państwa na miarę wczesnego PRLu.

 • Przemek Swat

  Oceniono 12 razy 8

  Ja też nigdy nie miałem od samego początku wątpliwości, że PAD to niesamodzielny partyjny tylko PiS prezydent.
  Smutny los będzie czekał Anżeja po przegranych majowych wyborach,jak będzie odchodził w niesławie jako jedyny taki niesamodzielny dający sobą manipulować prezydent w całej historii wolnego państwa polskiego od odzyskania niepodległości w 1918r.
  Na pewno nie jest to powód do dumy,a raczej jego hańby być tak postrzeganym przez większość społeczeństwa.
  Skończy zapomniany, nawet przez PiS,a co najmniej być może z zarzutami łamania konstytucji RP stanie przed TS.

 • Andrzej Spyrka

  Oceniono 12 razy 8

  Rowniez nie mam watpliwosci co do prezydentury tego lamacza konstytucjii.??

 • Mr. X

  Oceniono 12 razy 8

  Cóż
  Rezydent Duda wystraszył się UB-eka tow. Jarosława Kaczyńskiego vel TW Balbina.

 • wawxx

  Oceniono 11 razy 7

  Panie Mucha, a od kiedy w wyborach ma się wiele głosów. Ma się tylko jeden, a tutaj niektórzy popierali i sześciu kandydatów nie mówiąc o poparciach wzajemnych. Ja ciebie poprę, a ty poprzesz mnie. Nie mówiąc o "popieraniu" przez bezpośrednio podległych pracowników, o popieraniu samych siebie i współmałżonkach nie wspominając. Ale to są te pisowskie standarty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX