Coraz więcej osób zwleka z przejściem na emeryturę. Częściej robią to kobiety

Coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją o przejściu na emeryturę co najmniej o kilka miesięcy, gdyż dodatkowy rok pracy daje im podwyżkę świadczenia nawet o 10 proc. informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Z informacji dziennika wynika, że od 2018 r. o 30 proc. spadła liczba osób, które kończą pracę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.  "Z badań prowadzonych przez Zakład od 2015 r. wynika, że z prawie 83 proc. do 57 proc. w 2018 r. i 2019 r. spadła liczba osób, które przechodzą na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. (...) W 2018 r. aż 36 proc. uprawnionych zdecydowało się poczekać ze złożeniem wniosku. Nie dłużej jednak niż o rok" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Warto podkreślić, że na dłuższą pracę decydują się częściej kobiety, bo to one mają znacząco niższe emerytury ze względu na krótszy staż pracy. A każdy dodatkowy rok płacy wpływa znacząco na podwyższenie emerytury. 

Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65. Wcześniej - w latach 2013–2017 - było to 67 lat dla kobiet i mężczyzn. 

Czytaj też: Wiceminister PiS swoje, ZUS swoje. Mamy dane o wysokości emerytur w przyszłości>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Kiedy na emeryturę? Coraz więcej osób zwleka
Zaloguj się
 • efi ehad

  Oceniono 1 raz 1

  Pracujący dłużej i zdrowiej żyją, sprawdzone

 • Lester Greelack

  Oceniono 1 raz 1

  Należy przejść jak najszybciej na emeryturę po przekroczeniu wieku emerytalnego i następnego dnia podjąć znowu pracę. Otrzymuje się wtedy niczym nieograniczona emeryturę i pensję.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  My pisiory przyszlismy do wladzy by dac ludziom wolnosc, bo wolnosc to mozliwosc wyboru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX