Coraz więcej osób zwleka z przejściem na emeryturę. Częściej robią to kobiety

Coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją o przejściu na emeryturę co najmniej o kilka miesięcy, gdyż dodatkowy rok pracy daje im podwyżkę świadczenia nawet o 10 proc. informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Z informacji dziennika wynika, że od 2018 r. o 30 proc. spadła liczba osób, które kończą pracę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.  "Z badań prowadzonych przez Zakład od 2015 r. wynika, że z prawie 83 proc. do 57 proc. w 2018 r. i 2019 r. spadła liczba osób, które przechodzą na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. (...) W 2018 r. aż 36 proc. uprawnionych zdecydowało się poczekać ze złożeniem wniosku. Nie dłużej jednak niż o rok" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Warto podkreślić, że na dłuższą pracę decydują się częściej kobiety, bo to one mają znacząco niższe emerytury ze względu na krótszy staż pracy. A każdy dodatkowy rok płacy wpływa znacząco na podwyższenie emerytury. 

Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65. Wcześniej - w latach 2013–2017 - było to 67 lat dla kobiet i mężczyzn. 

Czytaj też: Wiceminister PiS swoje, ZUS swoje. Mamy dane o wysokości emerytur w przyszłości>>>

TOK FM PREMIUM