Górnicy z PGG wywalczyli podwyżki. Jacek Sasin: Manifestacji w Warszawie nie będzie

Jest porozumienie w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicy otrzymają 6 procent podwyżki, a protest został zawieszony. Jak poinformował Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin zapowiadana na koniec lutego manifestacja górników w Warszawie ma się nie odbyć.
Zobacz wideo

Górnicy z Polskiej Grupy Górniczej mają dostać podwyżkę. Porozumienie mówi o tym, że ma ona obowiązywać od stycznia 2020. - I to jest związane z zawieszeniem protestu oraz deklaracją ze strony central związków, że zapowiadane referendum i manifestacja 28 lutego w Warszawie się nie odbędą - powiedział po rozmowach Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych. 

Szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podkreślał, że to sami górnicy ocenią, czy taki kompromis ich zadowala. - Powtarzam cały czas, z tej firmy więcej wycisnąć się nie da. To by groziło upadłością firmy - dodał Kolorz. 

Związkowcy nadal domagają się rozwiązań systemowych dla branży górniczej. Rozmowy na ten temat mają ruszyć w kwietniu

Strajku górników na razie nie będzie

PGG to spółka wydobywająca najwięcej węgla w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 35 tys. pracowników. Zgodnie z deklaracjami związkowców, strajk zorganizowano we wszystkich kopalniach spółki. Protest górników miał dość burzliwy przebieg, np. wysypywano węgiel przed biurami poselskimi czy blokowano tory kolejowe. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM