Nie dojdzie do planowanego na poniedziałek strajku w Rybniku. Związkowcy zawieszają protest

Nie dojdzie do zapowiadanego na poniedziałek strajku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Po piątkowych rozmowach przedstawicieli protestującej załogi, samorządu województwa śląskiego i dyrekcji szpitala związkowcy zdecydowali o zawieszeniu protestu na tydzień.
Zobacz wideo

Domagający się podwyżek pracownicy placówki wcześniej zapowiadali, że 24 lutego rozpoczną bezterminowy strajk. Podczas piątkowych rozmów w Rybniku zapadła decyzja, że negocjacje będą kontynuowane we wtorek w Katowicach. Będzie to już kolejne spotkanie w tej sprawie.

- Dopóki jest szansa na porozumienie, trzeba rozmawiać. Dzisiejsze negocjacje w szpitalu z udziałem marszałka pokazały, że taka szansa jest, dlatego podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu rozpoczęcie bezterminowego strajku na 2 marca - powiedział szef Solidarności w rybnickim szpitalu Piotr Rajman.

Związki zawodowe domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników placówki o 400 zł brutto. 13 lutego placówce przeprowadzony został dwunastogodzinny strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział ponad 700 pracowników.

Rajman zaznacza, że po proteście dyrekcja szpitala zobowiązała się do rozpoczęcia negocjacji płacowych i przedstawienia swoich propozycji. Kolejne rozmowy, prowadzone 17 i 18 lutego zakończyły się fiaskiem, dlatego strona związkowa zapowiedziała na 24 lutego strajk bezterminowy, jednocześnie zwracając się do marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego o pilne działania. Marszałek włączył się w próbę rozwiązania konfliktu. Pierwsze rozmowy z jego udziałem odbyły się w czwartek w Katowicach, a w piątek były kontynuowane w Rybniku.

Spór zbiorowy na tle płacowym trwa w szpitalu od maja 2018 r. Związki zgłosiły wówczas postulat podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników o 1,2 tys. zł brutto. W październiku, w wyniku strajku, zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł.

W czerwcu 2019 r. w rybnickim szpitalu podpisano jeszcze jedno porozumienie płacowe. Uzgodniono w nim kolejne podwyżki od 150 do 300 zł brutto. Zanim doszło do realizacji tych uzgodnień, w szpitalu odbyło się referendum strajkowe, w którym większość załogi opowiedziała się za strajkiem.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku należy do największych placówek ochrony zdrowia w woj. śląskim. Zatrudnia w formie umów o pracę ponad 1,3 tys. pracowników.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM