Drobni przedsiębiorcy nie mogą się elektronicznie rozliczyć z fiskusem. Brakuje części formularzy

Słuchacz TOK FM chciał się rozliczyć w pierwszym z możliwych terminów, czyli tuż po 16 lutego, bo ma do zwrotu kilka tysięcy złotych podatku. - Okazało się, że rząd nie zdążył przygotować wersji edytowalnych formularzy PIT-36 i PIT-36L - mówi Maciej Witkowski. Ministerstwo potwierdza, że jest problem.
Zobacz wideo

Pan Maciej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W 2019 roku wpłacił za dużo zaliczek i przysługuje mu duży zwrot podatku. I chociaż ministerstwo namawia do rozliczania się przez internet, przedsiębiorca - na dziś - nie może z tej opcji skorzystać. Bo odpowiednich formularzy na stronach po prostu nie ma.

To w praktyce oznacza, że pan Maciej mógłby się rozliczyć, ale tak jak kilka lat temu, "na piechotę", na papierowym druku z Urzędu Skarbowego, czyli mówiąc wprost musiałby sam na kalkulatorze wszystko wyliczać.

- Rząd zachęca do składania zeznań rocznych w wersji elektronicznej – ma to przyspieszyć zwracanie nadpłat podatku. Ministerstwo Finansów odtrąbiło już sukces związany z uruchomieniem 15 lutego możliwości składania zeznań rocznych PIT. Chwali się też liczbą osób zainteresowanych tą usługą. Zapomniało się jednak przyznać, że nie zdążyło z przygotowaniem formularzy dla części podatników - mówi słuchacz TOK FM.

W Polsce jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi około trzech milionów osób. - Tym trzem milionom właśnie odmówiono prawa do wczesnego złożenia e-deklaracji. Świetny sposób PiS na wydłużenie kredytowania dziury budżetowej niezwróconymi nadpłatami podatków przedsiębiorców - dodaje nasz rozmówca.

Co na to Ministerstwo Finansów?  

Na nasze pytania w tej sprawie dostaliśmy odpowiedź: "Elektroniczny formularz PIT-36 zostanie udostępniony na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach do końca przyszłego tygodnia. Ministerstwo Finansów dołoży wszelkich starań aby udostępnienie nastąpiło wcześniej". Z jakiego powodu dopiero wtedy? Tego nie wyjaśniono. Na razie więc nie ma szans na zdalne rozliczenie się z fiskusem w przypadku tych, którzy prowadzą jednoosobowe firmy.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM