Agent Tomek aresztowany. Obrońcy Tomasza K. złożyli zażalenie

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynęło w poniedziałek zażalenie obrońcy na areszt zastosowany wobec Tomasza K. - byłego posła PiS i byłego agenta CBA, podejrzanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.
Zobacz wideo

O złożonym wniosku, który rozpatrzy białostocki sąd okręgowy, poinformowała Polską Agencję Prasową obrońca Tomasza K. Informację potwierdza biuro prasowe sądu.

Białostocki sąd rejonowy w miniony czwartek uwzględnił wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i aresztował Tomasza K. na trzy miesiące. Dzień wcześniej śledczy postawili mu dodatkowe zarzuty dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy. Swój wniosek o areszt śledczy motywowali również tym, że podejrzany dotąd nie wpłacił 500 tys. zł poręczenia majątkowego, zastosowanego wobec niego w listopadzie, gdy stawiano mu pierwsze zarzuty w tym śledztwie. Prokuratura stała na stanowisku, że Tomasz K. próbuje wyzbyć się majątku (sprzedaje nieruchomości i dokonuje operacji bankowych), czym utrudnia śledztwo. 

Stosując areszt, sąd zgodził się z argumentacją prokuratury, że istnieje groźba matactwa, przy postawionych zarzutach podejrzanemu grozi surowa kara, a do tego nie wpłacił poręczenia majątkowego.

Głównym wątkiem postępowania, które w Białymstoku prowadzone jest od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper, korzystając z państwowych dotacji.

Według ustaleń śledztwa, część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd w sumie prawie 40 osobom.

Czytaj też: "Odwracanie uwagi od gestu posłanki Lichockiej". Opozycja o zatrzymaniu "agenta Tomka" i przeszukaniach w mieszkaniach Banasia>>>

TOK FM PREMIUM