Śmierć Pawła Adamowicza. Siedem osób z zarzutami w zw. z finałem WOŚP, podczas którego doszło do ataku na prezydenta Gdańska

Siedem osób usłyszało zarzuty w związku z organizacją finału WOŚP, podczas którego śmiertelnie ranny został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Śledczy zarzucili im narażenie na niebezpieczeństwo uczestników koncertu i niedopełnienie obowiązków.
Zobacz wideo

Do ataku na Pawła Adamowicza doszło 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Gdańska został zaatakowany na scenie przez Stefana W., który dwukrotnie ugodził go nożem. Paweł Adamowicz zmarł kilkanaście godzin później.

Po zabójstwie ruszyły dwa śledztwa - jedno ws. morderstwa (zarzuty ma Stefan W.) oraz ws. zaniedbań podczas organizacji finału WOŚP w Gdańsku. Śledztwem ws. organizacji imprezy zajęła się Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Dziś - we wtorek 25 lutego - śledczy postawili zarzuty siedmiu osobom związanym z organizacją imprezy: dwóm funkcjonariuszom Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, urzędnikowi wydz. gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku, dwóm ochroniarzom oraz dwóm osobom z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Policjantom oraz urzędnikowi, prokuratorzy zarzucili narażenie uczestników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 par. 1 i 2 kk) oraz niedopełnienie obowiązków służbowych (art. 231 par. 1 kk w zb. z 160 kk). Wolontariuszom z Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz ochroniarzom agencji "Tajfun" zarzucono jedynie narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo uczestników imprezy w Gdańsku (art. 160 kk).

- Podejrzanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz. Wszyscy podejrzani we wtorek stawili się w prokuraturze. Nie byli zatrzymani, a jedynie wezwani na przesłuchanie w celu postawienia zarzutów.

W sprawie związanej z zabójstwem Adamowicza jeden z ochroniarzy został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za składanie fałszywych zeznań.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM