Piotr Duda kontra Lech Wałęsa. Ruszył proces w gdańskim sądzie

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w czwartek proces o naruszenie dóbr osobistych z powództwa przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeciwko Lechowi Wałęsie.
Zobacz wideo

W sądzie nie stawił się Lech Wałęsa ani żaden jego pełnomocnik. Mimo tego sąd zdecydował, że odbierze zeznania od obecnego w sądzie Piotra Dudy.

Sprawa dotyczy wpisu byłego prezydenta RP na Facebooku z lutego 2019 roku. Wałęsa opublikował wówczas grafikę przedstawiającą oddział funkcjonariuszy ZOMO wraz ze wskazaniem, że jednym z nich jest Piotr Duda. Pod zdjęciem był też podpis: "Piotr Duda kiedyś stał tam, gdzie stało ZOMO, a teraz stoi tam, gdzie jest 'Solidarność'". Prawnicy lidera związku skierowali do Wałęsy przedsądowe wezwanie do przeprosin w ciągu 48 godzin.

Post został usunięty. Wałęsa napisał: "Panie Piotrze Duda. Przepraszam za opublikowanie nieopatrznie na moim profilu zdjęcia sugerującego, że stał Pan tam, gdzie stało ZOMO. Zdjęcie było opatrzone nieprawdziwym opisem. Pomylono jednostki. W rzeczywistości służył Pan w dywizji powietrzno-desantowej. Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że stał Pan w stanie wojennym po drugiej stronie barykady niż my, ludzie 'Solidarności'".

Jak powiedział podczas czwartkowej rozprawy Duda: "Zabolało mnie, że pierwszy przewodniczący Solidarności zrównuje mnie z ZOMO-wcami".

Piotr Duda ma 57 lat. Do "Solidarności" należy od 1980 roku, kiedy zaczął pracę w Hucie Gliwice na stanowisku tokarza. W latach 1981-83 odbywał służbę wojskową jako komandos w elitarnej VI Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, w tym w siłach ONZ w Syrii. Funkcję przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" pełni od października 2010 roku.

Wyrok w gdańskim procesie ma zapaść 26 marca.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Piotr Duda kontra Lech Wałęsa. Ruszył proces w gdańskim sądzie
Zaloguj się
 • Fred Aster

  Oceniono 6 razy 6

  Ten pissowski przydupas lepiej niech milczy. Historia go oceni... Wróć, nie oceni. Nikt nigdy o nim nie będzie pamiętał, w przeciwieństwie do Wałęsy

 • SHOGUN WORKOUT

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli związek zawodowy trzyma się linii partyjnej obecnie rządzących to do jakich czasów, w dziejach Polski, można to porównać panie Duda?

 • hipo krater

  Oceniono 4 razy 4

  Związki zawodowe nie powinny się kumać z rządzącymi. Te umizgi przewodniczącego Dudy do PiSu są oblesne .

 • André Gollet

  Oceniono 3 razy 3

  Swoim postepowaniem co dzien udowadnia se stoi wiernie tam gdzie stalo zomo i jest wstydem dla Solidarnosci

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy 3

  Zwiazek zawodowy? Raczej bojówka partii rzadzacej z dobrze oplacanych funkcjonariuszy.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby nie P. Wałęsa toby nikt nigdy nie usłyszał o P. Dudzie. Jakoś to nazwisko ostatnio żle się kojarzy !

 • Wies Kwiec

  Oceniono 3 razy 3

  P Duda, a co robiłeś w czasach powstawania Solidarności ?

 • Tomasz Rodak

  Oceniono 2 razy 2

  Lech Walesa ma racje. Ktos kto sluzyl w tzw. Ludowym Wojsku Polskim w czasie stanu wojennego de facto wspieral komunistyczny rezim. Gapa na marynarce Dudy potwierdza jego przeszlosc z czasow gdy wspieral komunistycznych oprawcow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX