Wrocław i Jaworzno nominowane do Europejskiej Nagrody Zrównoważonego Transportu

Nagrody przyznawane są co roku przez Komisję Europejską. Polskie miasta doceniono m.in. za promocję ruchu pieszego i jazdy na rowerze, planowanie zrównoważonego rozwoju oraz działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w mieście.
Zobacz wideo

Dwa polskie miasta otrzymały w sumie nominacje w trzech różnych kategoriach. Wrocław dla dużej gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców) za działania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz w kategorii Plan Zrównoważonego Transportu. Jaworzno otrzymało nominację w kategorii Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego w mieście.

Wrocław. Nominacja za promocję ruchu pieszego i jazdy na rowerze

Nagrody przyznaje Komisja Europejska, która Tydzień Zrównoważonego Transportu organizuje co roku. Edycja w 2019 roku poświęcona była bezpiecznemu ruchowi pieszemu i rowerowemu. 

Stolica Dolnego Śląska została doceniona za silne promowanie ubiegłorocznego Tygodnia ruchu pieszego i jazdy na rowerze. W tej kategorii nominację otrzymał również serbski Krusevac i greckie Rethymno.

To jednak nie jedyna szansa Wrocławia na otrzymanie nagrody. Może ją także zdobyć w kategorii Planowania Zrównoważonego Transportu. Powalczy o nią z Brukselą i i Kownem. 

Jaworzno docenione za ograniczenie prędkości w mieście

Jaworzno z kolei zostało nominowane w kategorii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Miasto doceniono za działania mające na celu ograniczenie prędkości w mieście, zwiększenie liczby użytkowników transportu publicznego oraz za zaangażowanie mieszkańców w zmiany w infrastrukturze drogowej. Konkurentami śląskiego miasta są Ordu w Turcji i hiszpańska Pontevedra.

Warto przypomnieć, że w Jaworznie od 15 miesięcy nie było żadnego wypadku z ofiarą śmiertelną.

Komisja Europejska. Nagrody Zrównoważonego Transportu

Komisja Europejska przyznaje nagrody w czterech kategoriach. Ostatnią z nich - w której nominacji nie uzyskało żadne polskie miasto - za działania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu dla gminy poniżej 50 tys. mieszkańców. O wygraną walczą  portugalska Alfândega da Fé, grecka Karditsa oraz estońska Paide.

Rozdanie nagród odbędzie się w Brukseli 30 marca.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM