Konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej rozstrzygnięty. Skręcony obelisk i multimedialna fontanna

Będzie kosztować 3 miliony zł i stanie na stołecznym placu Na Rozdrożu - ale raczej nie na setną rocznicę. Konkurs na pomnik Bitwy Warszawskiej rozstrzygnięty. Jury konkursowe było zgodne - wygrał projekt pracowni Mirosława Nizio.

Pomnik Bitwy Warszawskiej będzie miał formę skręconego obelisku, z wyrytą datą 1920. Obok powstanie fontanna multimedialna.

Okręg fontanny ma przeciąć 12 linii. "Liczba ta niesie odwołanie do cyklu kalendarzowego, procesu wiecznego odnawiania. Można to rozumieć jako odniesienie do kluczowej roli Bitwy Warszawskiej w walce o odrodzenie się państwa polskiego" - wskazują autorzy.

Fontanna umożliwi ponadto multimedialne pokazy, pełniąc dodatkową rolę. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wskazywała, że dzięki nowoczesnym technologiom jest możliwość utworzenia tam ekranów wodnych i wyświetlania pokazów z edukacyjnym i historycznym przesłaniem.

Wokół fontanny umieszczone zostaną dwa pasy roślinności, skierowane w stronę obelisku.

- Powstaje miejsce, w którym po prostu chce się przebywać. Zależało nam na tym, żeby pokazać nie tylko militarną wagę tego wydarzenia, ale także cywilizacyjną - mówi architekt miasta Marlena Happach.

- Dobrze, że udało się pójść w tej sprawie do przodu i pomnik nareszcie powstanie - mówi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodaje: - Jest gestem spóźnionym, oddającym cześć tamtym pokoleniom, tamtym bohaterom. To zaniechanie polskiej sceny politycznej, że dopiero teraz, ale cieszmy się, że teraz

Miasto na budowę pomnika chce przeznaczyć 3 mln złotych. Wicepremier Gliński zapewnia jednak, że w razie potrzeby, resort dofinansuje projekt. - Jesteśmy gotowi podpisać porozumienie w celu realizacji tego projektu, jeżeli będzie to wymagało większych nakładów - obiecuje minister.

Miasto liczy na to, że jego budowa rozpocznie się przed rocznicą 15 sierpnia, i że pomnik będzie gotowy jeszcze przed końcem tego roku.

Na konkurs przesłano 58 prac. Autorem zwycięskiej pracy jest Mirosław Nizio wraz z zespołem. Nizio zasłynął m.in. jako współtwórca wystawy głównej Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pracę nad nią otrzymał w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. 

DOSTĘP PREMIUM