Umieścił herb gminy na tęczowym tle, wszczęto śledztwo. "A może to policja powinna przeprosić?"

- Ten nastolatek wyraźnie zwracał uwagę, po co to robi. To nie jest tak, że chciał ośmieszyć herb. Zwrócił problem na konkretny problem społeczny - dr Mikołaj Małecki komentował sprawę nastolatka, przeciwko któremu postępowanie wszczęła policja. Wszytsko przez to, że umieścił symbol gminy na tęczowym tle.
Zobacz wideo

16-latek z Jordanowa umieścił na Facebooku herb swojej gminy na tęczowym tle. Chciał wesprzeć społeczność LGBT i zaprotestować przeciw uchwale o utworzeniu strefy "wolnej od LGBT", jaką w gminie wiejskiej Jordanów podjęto 30 maja

Po interwencji burmistrza sprawą zajęła się policja. Postępowanie prowadzone jest w kierunku art. 137 KK i dotyczy znieważenia znaków i symboli państwowych. Nastolatek opublikował przeprosiny w mediach społecznościowych.

Relacjonował, że na komendzie namawiano go do przeproszenia burmistrza i straszono, że może trafić do zakładu poprawczego. Policja zaprzecza. 

Zdaniem dr Mikołaja Małeckiego, autora bloga "Dogmaty Karnisty", policja nie powinna podejmować czynności z tego artykułu. Co więcej, jeżeli przeprosiny były wymuszone, to możemy mieć do czynienia z przestępstwem. 

Jak tłumaczył, wspomniany przepis chroni znaki państwowe, a więc flagę, godło i hymn.  Nie dotyczy zaś herbu miasta. 

Zdaniem dr Małeckiego, nie doszło też do znieważenia, bo nastolatek nie wykonał czynności urągającej wizerunkowi miasta. Kierował się również pozytywną intencją, czyli chęcią zwrócenia uwagi na dyskryminację. Ponadto - jak tłumaczy ekspert,  chłopak jest zbyt młody, by być pociąganym do odpowiedzialności z tego przepisu. Odpowiedzialność karna przewidziana jest dla osób, które ukończyły 17 lat, a w wyjątkowych sytuacjach od 15 lat, ale omawiane zdarzenie do takich się nie zalicza.

- Ten nastolatek wyraźnie zwracał uwagę, po co to robi. To nie jest tak, że chciał ośmieszyć herb. Zwrócił problem na konkretny problem społeczny - mówił w TOK FM dr Małecki. 

Podkreślił też, że  jeżeli przeprosiny wynikały z sugestii policji, to “sprawa obraca się o 180 stopni”. Przypomniał, że wymuszanie czegoś na obywatelu grożąc konsekwencjami karnymi może być przestępstwem. 

- A może to policja powinna przeprosić? - zastanawiał się dr Małecki.

- Mamy słowo przeciwko słowu, dlatego mam nadzieję, że niezależne organy państwa zbadają tę sytuację. Nie może być tak, że obywatel w starciu z państwem jest na pogorszonej pozycji, bo instytucje państwowe są jedną wielką korporacją, która sama siebie wspiera.  Chciałbym, żeby prokuratura sprawdziła, czy obywatel został potraktowany zgodnie z prawem w kontakcie z funkcjonariuszami państwa polskiego - kontynuował ekspert. 

Do dziś uchwały "przeciw ideologii LGBT" przyjmowane są przez kolejne samorządy.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
Umieścił herb gminy na tęczowym tle, wszczęto śledztwo. "A może to policja powinna przeprosić?"
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 33 razy 27

  Herb Jordanowa na tęczowym tle znalazł się dzięki burmistrzowi Jordanowa i tamtejszej równie tępej milicji na stronach wielu zachodnich czasopism i wiodących mediów.

  Władza mająca być w kraju demokratycznym ostoją wartości terroryzuje młodego człowieka angażującego się po stronie tolerancji i miłości bliźniego! To szczyt patologii.

  To oczywiste, że urzędnicy Jordanowa nadużywający swojej władzy i całkowicie wypaczający ich obowiązki powinni ponieść konsekwencje.

 • zbag19

  Oceniono 21 razy 15

  to już przekracza granice paranoi !!!!; to już nie Białoruś to Korea Północna

 • maxthebrindle

  Oceniono 18 razy 12

  Prawo łamią ci politycy samorządowi, którzy podejmują uchwały o 'strefach wolnych od LGBT'. Dlaczego? Ano dlatego, ze polska Konstytucja jasno stwierdza, że NIKT nie może być DYSKRYMINOWANY z jakiejkolwiek przyczyny (Art 32 ust. 2 "Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny."). Czym zaś jest 'strefa wolna od LGBT'? Ano - strefą wykluczenia ze względu na orientację seksualną... Wyobraźmy sobie, że radni jakiegoś miasta ogłaszają, że miasto to jest 'strefą wolną od katolików'. Oznacza to tylko i aż tyle, że katolikom w tej strefie przebywać nie wolno, albo - jeśli przebywają - muszą ukrywać swoją wiarę. Dyskryminacja? Jak najbardziej. Ale jeśli nie dotyczy katolików - no to już państwo nie reaguje, milicjanci skulsoniali cicho siedzą i szafa gra. Otóż - nie gra.
  Jeśli samorząd Jordanowa ogłosił gminę strefą wolną od LGBT - odpowiedzialni za to politycy winni mieć postawione zarzuty prokuratorskie za łamanie przepisów Konstytucji. Natomiast młody człowiek, który na bezprawie władz i bezczynność instytucji państwa zwraca uwagę - winien dostać order.

 • duckoff

  Oceniono 11 razy 11

  To symbol skarlenia narodu. Ścigać w wolnym kraju gościa za to że umieścil herb jakiejś gminy na tle tęczy. Łot da fak?? Nie odnoszę się tu do ruch lgbt, ale ściganie kogoś za takie coś to paranoja! Nawet u schyłku komuny za nabijanie się z komunistów nic nie groziło.

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 9 razy 9

  Jakież to panstwo stało się żałosne...
  Wprost nie do wiary...

 • kylax4

  Oceniono 14 razy 8

  Czy polskich urzędasów i nibypolicję już całkiem powaliło? Umieszczanie symboli na tle tęczy jest zupełnie legalne w każdym, normalnym kraju świata.

  Podać nazwiska policjantów, i urzędasów, którzy postawili te zarzuty.

 • ptakomysz

  Oceniono 7 razy 7

  Idioci, kogo w wybieracie na burmistrzów?

 • kazek100

  Oceniono 7 razy 7

  Milicjanci się po prostu ośmieszyli. Bohaterowie za 10 groszy, pokonali groźnego przestępcę. A ten cały burmistrz walczący z nastolatkiem to już dno absolutne. Panie burmistrzu, twoje drugie imię to żenada. Podlizał się władzy, wierny, wierny, pokorny tchórz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX