Gdańska kuria pozwana za ks. Jankowskiego. "Ktoś w końcu musi wziąć odpowiedzialność"

Przeprosin i zadośćuczynienia domaga się od gdańskiej kurii Barbara Borowiecka, którą jako dziecko miał molestować prałat Henryk Jankowski. - Ktoś w końcu musi wziąć odpowiedzialność - przekonuje adwokata kobiety.
Zobacz wideo

Pozew w poniedziałek trafił do sądu. Barbara Borowiecka domaga się od kurii pół miliona złotych odszkodowania i przeprosin, ale nie tylko za molestowanie przez duchownego. - Najistotniejszą rzeczą w tej sprawie jest fakt bezczynności i obstrukcji gdańskiej kurii. Moja klienta była zupełnie ignorowana. Nikt nawet nie chciał się z nią spotkać. Najlepiej, żeby znikła – mówi mecenas Katarzyna Warnecka.

Jak dodała, decyzja o pozwie zapadła po wielokrotnych próbach rozmowy z przedstawicielami Kościoła. - Walczymy o to, żeby nie unieważniać jej cierpienia. Nie zamiatać sprawy pod dywan. Ktoś musi wziąć wreszcie odpowiedzialność – wyjaśnia prawniczka.

Barbara Borowiecka mieszka obecnie w Australii, ale deklaruje, że przyjedzie do Polski na każde wezwanie sądu.

Sprawa prałata Jankowskiego

Barbara Borowiecka była bohaterką reportażu Bożeny Aksamit "Sekret św. Brygidy" w "Dużym Formacie" z grudnia 2018 r., w którym opisała, że padła ofiarą pedofilii ks. Henryka Jankowskiego. Już po publikacji materiału kobieta zgłaszała się do gdańskiej kurii, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

lutym 2019 r., po oskarżeniach kapłana "Solidarności" o wykorzystywanie seksualne nieletnich, trzej mężczyźni przewrócili pomnik prałata Henryka Jankowskiego stojący niedaleko kościoła świętej Brygidy. Prokuratura złożyła w sądzie akt oskarżenia przeciwko nim. Mężczyzn oskarżono o znieważenie pomnika i uszkodzenie mienia, za co grozi do pięciu lat więzienia.

W marcu 2019 r. radni miasta Gdańska przegłosowali też uchwały, na podstawie których pomnik ks. Jankowskiego został usunięty ze skweru jego imienia.

Ksiądz Jankowski w latach 1970-2004 był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdański. Zmarł w 2010 roku.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM