Manifa 2020 w Warszawie. Kiedy się odbędzie? Jaka jest trasa Manify?

W niedzielę (8 marca) ulicami Warszawy przejdzie XXI Manifa. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem "Feminizm dla Klimatu, Klimat na Antykapitalizm" - poinformowały w czwartek przedstawicielki Porozumienia Kobiet 8 Marca, organizatorki demonstracji.
Zobacz wideo

Manifę organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca. W tym roku Manifa odbędzie się pod hasłem "Feminizm dla Klimatu, Klimat na Antykapitalizm". "Idziemy dla klimatu, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że w realiach katastrofy klimatycznej nie ma sprawiedliwości społecznej. W realiach katastrofy klimatycznej prawa kobiet i osób wykluczonych są szczególnie zagrożone" - mówiła podczas czwartkowej konferencji Zofia Marcinek z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Manifa w Warszawie. Trasa

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 na pl. Defilad. Natępnie, po zaplanowanych przemówieniach, Manifa przejdzie do ronda Dmowskiego, a dalej Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, gdzie skręci w Nowy Świat. Następnie Manifa pójdzie Świętokrzyską i Marszałkowską przed Pałac Kultury i Nauki. Tam wydarzenie się zakończy.

Organizatorzy szacują, że niedzielny przemarsz będzie trwał około 3 godzin.

Zofia Marcinek podkreśla, że Manifa, jak co roku, idzie w walce o sprawiedliwość społeczną, o godność. Mówiła, że katastrofa klimatyczna zniszczy nie tylko środowisko, ale zniszczy też człowieka. - Idziemy dla klimatu, żebyśmy w przyszłości nie musiały walczyć codziennie o przetrwanie - podkreśliła organizatorka.

Z kolei obecna na konferencji druga z organizatorek Florentyna Gust zwróciła uwagę na potrzebę systemowych zmian. - Wielkie korporacje już 40 lat temu wiedziały, jakie są prognozy ich działań, ale w imię krótkoterminowego zysku postanowiły spalić nas, spalić ludzi, spalić całą planetę. Protestujemy. Wychodzimy razem na ulicę - mówiła Gust.

Manifa w innych miastach

Manifa odbędzie się także m.in. w Krakowie, we Wrocławiu i Lublinie. W sobotę (7 marca) przejdzie ulicami Lublina. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14 na placu Łokietka przed lubelskim ratuszem, skąd uczestnicy przejdą na plac Litewski. Manifa w Lublinie zostanie zorganizowana po raz czwarty. Tegoroczna edycja Manify w Lublinie odbędzie się pod hasłem: "Rewolucja zaczyna się od języka". 

W Krakowie Manifa odbędzie się 8 marca. Wydarzenie odbędzie się już po raz szesnasty. Hasłem przewodnim będzie: "Cześć i chwała bohaterkom!". Według organizatorów, bycie kobietą w Polsce to prawdziwe bohaterstwo. Manifa ruszy o godz. 14 spod głównego gmachu Muzeum Narodowego, a  następnie przejdzie na Rynek Główny.

Manifa we Wrocławiu odbędzie się 8 marca. Hasłem przewodnim jest "Matka Ziemia, nie ojciec kapitalizm". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13 na placu Nowy Targ.

Manifa. Dlaczego powstała? 

Wydarzenie wyrosło na gruncie sprzeciwu wobec przemocy. - Po raz pierwszy Manifa odbyła się w geście solidarności z kobietą, którą zatrzymała policja. Funkcjonariusze wtargnęli do gabinetu ginekologicznego w Lublińcu ze względu na to, że rzekomo miał się tam odbywać zabieg aborcji. Pacjentka została przymusowo przewieziona na badania ginekologiczne, które również wykonano przymusowo. Nie mogła poznać swoich praw. Nie mogła również zwrócić się o opiekę prawną. I taka właśnie bezsilna złość zmieniła się w mobilizację, która trwa już od 20 lat - powiedziała Zofia Marcinek.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM