Olga Tokarczuk. Weszło w życie rozporządzenie zwalniające pisarkę z podatku od Nagrody Nobla

Rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk weszło we wtorek w życie.
Zobacz wideo

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało dwa tygodnie temu rozporządzenie Ministra Finansów, w którym - jak czytamy - "zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii."

Zaznaczono, że zaniechanie to "ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2021 r", co oznacza, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać potencjalni polscy nobliści, którzy w tym czasie zostaliby uhonorowani nagrodą.

W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk. Ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił następnie, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie laureatce zdobycia nagrody.

Podatku od literackiej Nagrody Nobla nie płaciła Wisława Szymborska, która została uhonorowana tym wyróżnieniem w 1996 r.

Olga Tokarczuk. Nowa książka

Tokarczuk jest autorką m.in. "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Olga Tokarczuk. Weszło w życie rozporządzenie zwalniające pisarkę z podatku od Nagrody Nobla
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Tia, a potem brakuje na onkologie.

 • Stanislaw O

  0

  Pewnie i emeryci-chaluturnicy z uczelni będą zwolnieni z płacenia podatków?

 • 34 bezel

  0

  A mogliby opodatkować nagrody przyznawane poza miejscem pracy tak jak wygrane w lotto, czyli 10% od wygranej.

 • darkwitcher

  Oceniono 2 razy -2

  Myślałem że zwiększyli podatek od nagrody Nobla a tu taka niespodzianka...no tak przed wyporami tzw. tonący brzytwy się chwyta więc aż 1! osoba zostanie zwolniona z tego podatku co zapewne ma zachęcić do głosowania na jedyną słuszną osobę w wyborach prezydenckich z wiadomo jakiej partii

 • i sculpture j Dikropka

  Oceniono 2 razy -2

  Dlaczego tylko czasowo, gdyby kaczyński w 2023 zdobył nagrodę Nobla i to z ekonomi to mu by zabrali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX