Marzena Paczuska zawieszona w zarządzie TVP. Na wniosek Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza

Rada nadzorcza Telewizji Polskiego zawiesiła Marzenę Paczuską w zarządzie firmy na wniosek pozostałych członków zarządu: Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza. Uchwała o odwołaniu Kurskiego z funkcji prezesa została podjęta w poniedziałek 9 marca.
Zobacz wideo

TVP we wtorek (10 marca) poinformowało, że rada nadzorcza spółki "zawiesiła w czynnościach, na okres 3 miesięcy, panią Marzenę Paczuską-Tętnik, Członka Zarządu Spółki. Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Telewizji Polskiej. 

Pierwszy informację o zawieszeniu Paczuskiej przekazał portal wPolityce.pl, który zacytował pismo skierowane w tej sprawie do Macieja Łopińskiego przez Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza. W piśmie opisano zastrzeżenia wobec Paczuskiej. Jak opisuje serwis Kurski i Matyszkiewicz zarzucają jej, że 43 razy podczas głosowań wstrzymała się od głosu. Według nich stosowała ona "taktykę przypadkowych głosowań, wynikających z niezrozumienia materii uchwał", co mogło narazić TVP na straty. Ich zdaniem Paczuska "kontestuje reformę organizacyjną spółki". Zarzucono jej również brak kompetencji menadżerskich. Kurski i Matyszkiewicz zaznaczyli również, że TV Bielsat - nadzorowana przez Paczuską - przekroczyła o prawie 9 mln złotych planowany ubiegłoroczny budżet

Kurski i Matyszkiewicz wskazują, że w grudniu 2019 roku Paczuska straciła nadzór nad Agencją Kreacji Teatru Telewizji Polskiej (na rzecz Matyszkowicza) i nad Ośrodkiem TVP Technologie (na rzecz Kurskiego). Ich zdaniem mimo to, nie udało jej się właściwie nadzorować nawet pozostawionych pod jej pieczą jednostek: TV Polonia, Belsat TV i Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych. 

Kurski i Matyszkowicz stwierdzają, że Marzena Paczuska "budowała swą pozycję zawodową na demonstrowaniu utrzymywania doskonałych relacji i licznych kontaktów z Kancelarią Prezydenta"."Nie informowała jednak nigdy Zarządu Spółki o jakichkolwiek zastrzeżeniach lub oczekiwaniach Kancelarii Prezydenta wobec TVP. Natomiast w chwili kryzysu w komunikacji związanym z grożącym wetem Prezydenta do ustawy rekompensatowej nie włączyła się w jakikolwiek odczuwalny sposób do walki o interes Spółki. Zaangażowała się w intrygi i dezinformowanie Głowy Państwa oraz otoczenia Prezydenta co do sposobu przedstawiania Prezydenta na antenach TVP" - czytamy w serwisie. 

Kim jest Marzena Paczuska? 

Marzena Paczuska do zarządu Telewizji Polskiej została powołana w marcu 2019 roku. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl według nieoficjalnych informacji powołanie Paczuskiej i Pałki było warunkiem, od którego prezydent Andrzej Duda uzależnił podpisanie nowelizacji dającej TVP i Polskiemu Radiu poprzednią nowelizację abonamentową wynoszącą 1,2 mld zł.

Paczuska z TVP była związana od wielu lat. Od początku 2016 roku do sierpnia 2017 była szefową "Wiadomości", a następnie została doradcą prezesa TVP ds. informacji i publicystyki. 

Odwołanie Jacka Kurskiego

W piątek (6 marca) Krzysztof Czabański szef Rady Mediów Narodowych poinformował, że czworo członków Rady zagłosowało za odwołanie ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Głosowanie piątej osoby było zaplanowane do poniedziałku. 

Uchwała w sprawie odwołania Kurskiego została podjęta 9 marca, a opublikowana na stronach Sejmu we wtorek (10 marca).

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Marzena Paczuska zawieszona w zarządzie TVP. Na wniosek Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 5

  Odwołany Kurski odwołuje Paczuską. To podobnie, jak odwoływany i kontrolowany Banaś powoływał sobie zastępców. Polska to zadziwiający kraj, coraz bardziej zadziwiający.
  "Kurski i Matyszkowicz stwierdzają, że Marzena Paczuska "budowała swą pozycję zawodową na demonstrowaniu utrzymywania doskonałych relacji i licznych kontaktów z Kancelarią Prezydenta""- czyżby sugerowali, że prezydent nie wpisuje się w promowaną w TVPiS najlepszą ze zmian? A może było go więcej w TVPiS niż nadprezesa?

 • tadeuszkatolik

  Oceniono 2 razy 2

  i co Pani Andrzeju obronisz ja?

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 1 raz 1

  Qwa takich IDIOTYZMOW TO TYLKO W POLSE MOZNA SZUKAC , WARIAT GONI WARIATA .WARIAT WISLA SIĘ PALI!.

 • tadeuszkatolik

  Oceniono 1 raz 1

  I co Panie Andrzeju obronisz ją?

 • dar61

  0

  Zamach na Paczuską naciągany.
  Dotowany prezesunio nie ma prawa innym zarzucać niegospodarności.
  Całość przewrotu pałacowego w RMN to mafia w czystym składniku.

  ****
  Trzy byki:
  '...Na miejsce odwołanego w dniu 09.03.2020 dotychczasowego Prezesa Zarządu Jacka Kurskiego, Rada Nadzorcza TVP S.A. delegowała pana Macieja Łopińskiego, jako pełniącego...' [ZEROZA + PRZECINKOZA - pisownia oryginalna]
  >>> ...dniu 9.03.2020 [...] Kurskiego Rada [...] Łopińskiego jako... [bez zera i BEZ przecinków - no to co, że to cytat?]

  Co o jest „serwis Kurski”?
  '...Jak opisuje serwis Kurski...'
  >>> ...serwis, [PRZECINEK] Kurski...

  '...Ich zdaniem mimo to, nie udało jej się...' [MIMOZIZM, typ PRZECINKOZY]
  >>> ...to nie... [BEZ PRZECINKA]

 • musa-kusa

  0

  Adrian przez Kurę ponownie wydymany :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX