Zamknięte szkoły, żłobki i przedszkola. Praca zdalna, urlop czy zasiłek opiekuńczy? Poradnik dla rodziców

Od 12 do 25 marca z powodu koronawirusa mają być zamknięte wszystkie placówki oświatowe: żłobki, przedszkola, szkoły. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice postawieni w sytuacji braku opieki dla swoich dzieci?
Zobacz wideo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, rodzicom może przysługiwać zasiłek opiekuńczy.

  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni dla rodziców dzieci do lat ośmiu (nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy)
  • Jeśli rodzice lub opiekunowie chcą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, u płatnika składek muszą złożyć oświadczenie o zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły oraz wniosek o zasiłek na druku Z-15A.
  • Zasiłek przysługuje obojgu rodzicom, którzy muszą zdecydować, kto z niego skorzysta (będzie wypłacany jednej osobie)
  • Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu (nie tylko zatrudnionym na umowę o pracę, ale również tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS)
  • Zasiłek wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku
  • Możliwość pracy zdalnej (wtedy nie przysługuje zasiłek, ale zwykłe wynagrodzenie od pracodawcy)
  • Jeśli szkoły i przedszkola będą zamknięte dłużej niż 14 dni, mamy możliwość skorzystania z 60 dni ze zwykłej ustawy zasiłkowej

14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego MRPiPS

Informacje dla pracujących rodzicówInformacje dla pracujących rodziców MRPiPS

Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki

Od czwartku 4,58 mln uczniów z 24 tys. szkół w całym kraju nie będzie miało lekcji, od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte. Zamkniętych zostanie także 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego, do których uczęszcza 1,41 mln dzieci.

Jak podaje MEN, do ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego chodzi 1,41 mln dzieci.

Dzieci poniżej 8 roku życia jest w systemie edukacji 2,18 mln. Dzieci w wieku 8-14 lat jest 2,3 mln.

W szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pracuje blisko 700 tys. nauczycieli.

- Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Koronawirus SARS-Cov-2 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem.

DOSTĘP PREMIUM