Koronawirus. Wstrzymany ruch pociągów na granicach. Obostrzenia obowiązują od piątku i soboty

Od piątku wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a od soboty na granicy polsko-czeskiej - poinformował zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.
Zobacz wideo

Informację o wstrzymaniu ruchu pociągów na granicy polsko-słowackiej i granicy polsko-czeskiej Grzegorz Świszcz podał na Twitterze. "Od 13.03 (godz. 7.00) wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej: przejście Zwardon-Skalite, a od 14.03 (godz. 0.01) na granicy polsko-czeskiej: Zebrzydowice, Chałupki i Cieszyn oraz Harrachov-Szklarska Poręba Górna i Kralovec-Kamienna Góra" - przekazał zastępca dyrektora RCB.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd Słowacji zadecydował w czwartek, że granice państwowe będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Na Słowacji jest już 21 potwierdzonych przypadków zarażenia.

Jak poinformowali na konferencji prasowej premier Peter Pellegrini i minister spraw wewnętrznych Denisa Sakova, w ramach prewencji zamknięte zostaną szkoły, ośrodki narciarskie i kąpieliska. Wstrzymana będzie międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego.

Nowe restrykcje zaczną wchodzić w życie od piątku i mają obowiązywać na razie przez 14 dni.

Natomiast czeski rząd wprowadził w czwartek na 30 dni stan wyjątkowy na całym terytorium państwa. W Czechach zakażenie koronawirusem wykryto dotąd u 104 osób, w tym u 50 w Pradze.

Koronawirus. Wstrzymany ruch pociągów Kolei Śląskich i innych przewoźników

Pociągi Kolei Śląskich od soboty nie wjadą do czeskiego Bohumina, a kolejowi przewoźnicy z Czech i Słowacji odpowiednio do polskich Cieszyna i Zwardonia - poinformowała w piątek rano rzeczniczka Kolei Śląskich Magdalena Iwańska.

Jak zaznaczyła, pociągi będą kończyły trasy na ostatnich stacjach przed granicą; w przypadku KŚ będą to Chałupki.

"Otrzymaliśmy informację o wstrzymaniu połączeń do Bohumina od 14 marca na 30 dni. Nasze pociągi będą kończyć bieg w Chałupkach. Ceské Dráhy nie wjeżdżają na teren polskiego Cieszyna. Słowackie pociągi nie wjeżdżają do Zwardonia" - napisała w rozesłanej informacji Iwańska.

Dotąd w dni robocze czeską granicę w Chałupkach przekraczało sześć par pociągów Kolei Śląskich relacji Katowice-Bohumin (a także pociągi dalekobieżne innych przewoźników, m.in. ekspres PKP Intercity Silesia z Warszawy do Pragi czy uruchamiany przez Koleje Austriackie - ÖBB pociąg NightJet z Berlina do Wiednia).

Do polskiego Cieszyna wjeżdżało dziewięć pociągów CD relacji Frydek-Mistek - Cieszyn. Granicę w Zwardoniu przekraczało pięć par pociągów Železnic Slovenskej republiky (ŽSR), kursujących w relacji Żylina - Zwardoń oraz jeden pociąg PKP Intercity - PLK relacji Gdynia Główna - Żylina.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testij przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM