Koronawirus u pracownika szpitala na Banacha w Warszawie. Placówka dezynfekowana. Izba przyjęć czasowo zamknięta

Zamieszanie w szpitalu na Banacha w Warszawie. Placówka jest obecnie dezynfekowana, a Izba Przyjęć została czasowo zamknięta. U jednego z pracowników wykryto koronawirusa.
Zobacz wideo

- Szpital zawiesił działalność do godzin wieczornych. Potem będziemy starali się wznowić pracę. Potwierdzam, że ma to związek z koronawirusem. Wdrażane są odpowiednie procedury - powiedział tokfm.pl po godzinie 14 prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Koronawirus w szpitalu na Banacha. Oświadczenie wojewody

Tuż przed godziną 15 otrzymaliśmy oświadczenie wojewody mazowieckiego w tej sprawie. - Informujemy, że nie ma decyzji o zamknięciu szpitala przez Wojewodę Mazowieckiego, ani przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie, pod którego nadzorem znajduje się Centralny Szpital Kliniczny - napisano w piśmie.

Dodanie, że w szpitalu prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne przez upoważnionych przedstawicieli Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Podkreślono, że szpital jest obecnie dezynfekowany. - A Izba Przyjęć czasowo zamknięta. Pacjenci potrzebujący pilnej pomocy kierowani są do innych Izb Przyjęć. Pacjenci przebywający w szpitalu są pod opieką medyczną. Szpital nie zaprzestał działania - czytamy w oświadczeniu. 

Szpital na Banacha. Koronawirus u pracownika

Jak poinformowała Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, "u jednego z pracowników medycznych CSK UCK przy ul. Banacha test na SARS-Cov-2 okazał się pozytywny". Rzeczniczka dodała, że opracowano listę osób, które mogły pozostawać w kontakcie bezpośrednim z osobą zakażoną i listę osób kontaktowanych pośrednio. "Zgodnie z zaleceniami osoby z kontaktu bezpośredniego są zobowiązane do przejścia 14-dniowej kwarantanny, a osoby z kontaktu pośredniego są zobligowane do obserwowania swojego stanu zdrowia, pomiaru temperatury ciała i nie podlegają ograniczeniom. Zgodnie z wytycznymi, podjęto także decyzję o dezynfekcji obszarów, w których ostatnio przebywały osoby skontaktowane bezpośrednio. Dyrekcja UCK WUM dokłada wszelkich starań, aby funkcjonowanie szpitala zostało wznowione jak najszybciej. Powyższe działania spowodowane są troską o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i pracowników szpitala" - dodała.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pracownik wrócił z Włoch. Sam nie poddał się kwarantannie. Koronawirusa wykryto u jego żony, a potem u niego samego. Centralny Szpital Kliniczny Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Banacha to największy szpital w Polsce. 

Koronawirus w Polsce

Po tym, jak zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 20 osób, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 325 - podało w czwartek w południe Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą trzynastu osób z woj. dolnośląskiego, trzech osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch z woj. podkarpackiego i po jednej osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

W sumie liczba potwierdzonych zakażeń wynosi obecnie 325. Pięć z tych osób zmarło. Jak podkreślił w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, od rana zakażenie koronawirusem wykryto u 38 nowych osób. - Mamy w sumie 325 osób, które mają potwierdzony wynik, czyli od rana (zakażonych) jest 38 nowych osób. Spodziewamy się, że te liczby będą jeszcze dzisiaj wzrastały - powiedział szef MZ.

TOK FM PREMIUM