Ministerstwo Zdrowia: Jest kilkanaście nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Resort zdrowia potwierdził w piątek rano 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. W sumie w naszym kraju na COVID-19 choruje już 367 osób.
Zobacz wideo

Informację o nowych zakażeń Ministerstwo Zdrowia podało na Twitterze, chwilę przed godziną 9. "Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego" - czytamy w krótkim komunikacie. 

Łącznie, jak informują urzędnicy, w Polsce odnotowano już 367 zachorowań, w tym pięć osób zmarło.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba chorych

W czwartek resort zdrowia poinformował, że w sumie na COVID-19 choruje już 355 osób. W środę (18 marca) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sumie 49 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Dzień wcześniej - we wtorek (17 marca) - aż 61 przypadków.

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło pięć osób. Pierwsza - w czwartek (12 marca) - pacjentka z Poznania. Drugi - mężczyzna z Wrocławia (w piątek, 13 marca), trzeci - 66-letni pacjent hospitalizowany w Lublinie, o którego śmierci resort zdrowia poinformował w sobotę wieczorem, czwarty - w poniedziałek (16 marca) - 67-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. I piąty - pacjent z Wałbrzycha. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące.

Koronawirus w Polsce. Zamknięte granice i inne obostrzenia

Od niedzieli w Polsce obowiązują liczne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem. Zamknięte zostały granice naszego kraju dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską - granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie.

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.  Od poniedziałku - przez dwa tygodnie (do 25 marca) zamknięte będą też szkoły, przedszkola, żłobki oraz uczelnie wyższe. Poza tym, w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Szef WHO stwierdził w czwartek, że epicentrum pandemii stała się Europa, w której dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

DOSTĘP PREMIUM