Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Wprowadzamy stan epidemii. Co to znaczy?

Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wprowadza w kraju "stan epidemii". Co to jest stan epidemii i czy pozwala przesunąć wybory?

Wprowadzamy dziś stan epidemii - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Dodał, że podjęto decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy.

Stan epidemii - narodowa kwarantanna do świąt

Premier poinformował, że zdecydowanie zwiększa się kara grzywny za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tysięcy złotych. Rząd wprowadzi też mechanizmy do śledzenia, czy dany człowiek przebywa w domu. - To egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. Robimy to dla nas samych i w szczególności dla seniorów. Nasze kwarantanna narodowa nie oznacza, że będziemy luzowali reguły. Ten czas do świat musi być pełny społecznej dyscypliny. Chrońmy jedni drugich. Społeczna izolacja pomaga, ale nie może oznaczać samotności – mówił Morawiecki. - Mam głęboką nadzieję, że już po świętach wielkanocnych będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania - dodał.

Co to jest stan epidemii?

Wprowadzenie stanu epidemii nie skutkuje przesunięciem wyborów.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na mocy której wprowadzono w Polsce najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a potem stan epidemii, następująco definiuje epidemię: "wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących".

Stan epidemii to w myśl ustawy "sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii".

Wprowadzenie stanu epidemii daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy.

Stan epidemii - co się zmieni?

Niektóre decyzje mające ograniczyć ryzyko rozwoju epidemii, zostały już podjęte. W Polsce nadal obowiązuje zakaz zgrowadzeń powyżej 50 osób, zamknięte zostały m.in. szkoły, uczelnie wyższe i restauracje. Co zmieni się teraz? Premier zapowiedział zwiększenie grzywny za opuszczenie kwarantanny do 30 tys. złotych. Szkoły pozostaną zamknięte co najmniej do Wielkanocy, podobnie jak uczelnie, złóbki i kluby dziecięce.

 - Będziemy przymierzali się do publikacji cen regulowanych odgórnie - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Koronawirus w Polsce

Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 411, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 33 osób - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów.

Resort zaznaczył, że w statystyce nie uwzględnił przypadku śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie, która była zakażona koronawirusem, ale nie była to bezpośrednia przyczyna jej śmierci.

Potwierdzone zostały 33 nowe przypadki zakażenia. Dotyczą one: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Wprowadzamy stan epidemii. Co to jest stan epidemii?
Zaloguj się
 • flaku

  Oceniono 8 razy 2

  Polacy kochają zamordyzm więc już wiemy kto wygra kolejne wybory.

 • rilo

  Oceniono 1 raz 1

  "złóbki" co to są?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 1

  Stan epidemii to chyba wirus wprowadził.
  No ale Morawiecki zawsze musi być pierwszy.

 • alben albus

  Oceniono 6 razy 0

  Coś drgnęło ku "koronawirusowemu stanu wojennego"..., ale to Jeszcze za mało.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Nawet jesli przyjdzie odejsc z tego swiata to zostwilem umilowanej Polsce i Polakom rzad ludzi madrych roztropnych inteligenrtych przejetych losem plemienia, ktyore im powierzono. Ludzi szlachetnych nie obnoszacych sie ze swoimi oprzewagami. Powodzenia kraju ojczysty oby udalo sie wam supresja zagrozenia o skali wymykajacej sie ludzkiej wyobrazni.

 • szpung

  Oceniono 10 razy -6

  Splyna za moment dane z Europy obrazujace stan zapasci. Pandemia spadla na swiat ktory juz nie wierzyl w lzy, swiat ktory sadzil, iz mozna bezkarnie burzyc niepotrzebne koscioly, swiat, ktory nie wierzyl juz w nic, swiat uludy i wiary ze ten uporzadkowany przewidywalny swiat fukujamy bedzie trwal wiecznie. Swiat, ktory przestal tyworzyc wybitne jedostki w polityce, rzucajac na rynek tani i tandetny uniwersytecki produkt wydzialow niescislych, swiat cghlopcow o mentalnosci teaboys, ktorych najwiekszym zyciowym przemysleniem bylo follow a money. Neoliberalna Hiszpania, a za nia Anglia wkrotce pograza sie chaosie i scenach z filmow katastroficznych obrazujacych upadek cywilizacji. Trxzy tygodnie temu zrobilem zapasy na 30 dni nadchodzacego armaggedonu wybralem caly urlop i zatrzasnalem drzwi przed swiatem obledu nie przejmujac sie kolejnymi pomyslami i wypowiedziami tories. Do swiat moge nie wychodzic z domu i tak zrobie, niech sie wszytko wali, kto przetrwa liczy tylko na wlasna ocene rozumu danego mu przez Boga zyl bedzie i ujrzy narodziny nowego swiata, bo juz nic w tym pokoleniu nie bedzie takie samo jak bylo. Z bolu i cierpienia rodzi sie madrosc a z nie ida jej siostry - milosc, wiara, nadzieja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX