Ministerstwo Zdrowia: Blisko 700 przypadków zakażenia koronawirusem

Zwiększa się liczba zarażonych koronawirusem w Polsce. Resort zdrowia poinformował w poniedziałek o kolejnych przypadkach. W sumie odnotowano już 684 przypadki zakażenia koronawirusem.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował w poniedziałek rano o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Rano, w pierwszym komunikacie informowano o 15 przypadkach: 8 osób z woj.śląskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. 

Przed 13 resort poinformował o ósmej ofierze śmiertelnej koronawirusa oraz 36 nowych przypadkach zdiagnozowania zakażenia. W sumie zarażonych jest już blisko 700 osób.

Zmarły dziś pacjent, to 83-letni mieszkaniec Szczyrku, który przebywał w szpitalu w Tychach. 

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w poszczególnych województwach

Największą liczbę zakażeń koronawirusem odnotowano do tej pory w woj. mazowieckim (147) i łódzkim (106). Łączna liczba osób zarażonych w woj. śląskim to obecnie 74. Na Dolnym Śląsku zakażenie nowym patogenem potwierdzono u 79 osób, dwie osoby zmarły. Na Podkarpaciu koronawirusa zdiagnozowano do tej pory u 27 osób, z których dwie zmarły: 67-letni mężczyzna i 27-letnia kobieta - w jej przypadku służby medyczne poinformowały, że bezpośrednią przyczyną śmierci nie był COVID-19, ale sepsa. Z kolei w woj. małopolskim odnotowano 23 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Na Pomorzu łącznie choruje 17 osób. W Wielkopolsce potwierdzono do tej pory 37 przypadków zakażenia, dwie osoby zmarły. Na Warmii i Mazurach zdiagnozowano do tej pory 22 przypadki. 

W woj. kujawsko-pomorskim odnotowano na razie 20 zakażeń koronawirusem. Na Lubelszczyźnie łącznie potwierdzono dotychczas 40 zachorowań, jedna osoba zmarła. Na Podlasiu koronawirusa zdiagnozowano u sześciu osób, a w woj. świętokrzyskim u ośmiu. W woj. zachodniopomorskim natomiast do tej pory odnotowano dwanaście przypadków zakażenia.

W woj. lubuskim, w czwartek 19 marca, polski "pacjent zero" opuścił szpital. 

Koronawirus w Polsce

W piątek 20 marca resort zdrowia informował o 70 nowych, potwierdzonych testami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie na COVID-19 chorowało 425 osób. 

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej chorych - siedem zgonów osób zakażonych

Jak powiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z "Rz", "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń".

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło siedem osób. Informacje o śmierci dwójki z nich - 37-letniej kobiety w Poznaniu i 43-letniego mężczyzny w Radomiu - resort podał w niedzielę. Pierwsza - w czwartek (12 marca) - pacjentka z Poznania. Drugi - mężczyzna z Wrocławia (w piątek, 13 marca), trzeci - 66-letni pacjent hospitalizowany w Lublinie, o którego śmierci resort zdrowia poinformował w sobotę wieczorem, czwarty - w poniedziałek (16 marca) - 67-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. I piąty - pacjent z Wałbrzycha. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące. 

W piątek w Łańcucie zmarła też 27-letnia kobieta zarażona koronawirusem. Jednak resort nie wlicza jej do ofiar COVID-19. Jako przyczynę jej zgonu MZ podaje sepsę.

Jak poinformował również w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz istnieje także podejrzenie, że przyczyną śmierci mężczyzny z Wałbrzycha był zawał, a nie zakażenie koronawirusem. Ministerstwo czeka na wyniki sekcji zwłok. 

Koronawirus w Polsce. Stan epidemii

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie Polski stan epidemii. To oznacza między innymi, że można tworzyć w kraju "strefy zero", w okół miejsc z dużą liczbą przypadków koronawirusa. To pogłębienie obowiązującego od ubiegłego piątku stanu  zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzono poważne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem: zamknięto granice dla cudzoziemców, wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie, ograniczono ruch lotniczy i kolejowy, w galeriach handlowych czynne są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Zawieszone jest także funkcjonowanie wszystkich placówek oświatowych, wyższych uczelni, kin teatrów, muzeów. Zajęcia w szkołach i uczelniach zawieszono do świąt Wielkanocy.

Koronawirus. Objawy 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową - typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Pierwsze zachorowania pojawiły się w Chinach, ale obecnie centrum pandemii jest Europa, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań oraz zgonów spowodowanych przez koronawirusa. 

DOSTĘP PREMIUM