Wielkanoc może zostać przełożona? Wyjaśniamy, o co chodzi w komunikacie Watykanu

W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.
Zobacz wideo

Dekret kongregacji wydany w języku polskim i przekazany PAP przez Biuro Prasowe KEP stanowi, że "Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

Wielkanoc. W jaki sposób mają odbywać się msze?

Odnośnie Wielkiego Tygodnia kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

"Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum" - czytamy w dekrecie.

Wielkanoc. Co może zostać przełożone w czasie?

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" - podaje dekret.

W czasie Wigilii Paschalnej "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje "liturgia Słowa". W czasie "liturgii chrzcielnej" należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje "liturgia eucharystyczna"" - podaje Kongregacja.

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Wielkanoc może zostać przełożona? Wyjaśniamy, o co chodzi w komunikacie Watykanu
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 10 razy 10

  Franciszek może przenieść święto obchodzone od wieków, ale prezes nie może przenieść wyborów. Taka świecka tradycja.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 6 razy 6

  Watykan za Papieża Franciszka to zupełnie inny kościół. Czasami odnoszę wrażenie ,że kościół watykański i nasz polski to zupełnie inne inne kościoły. Jakby tam i tu była zupełnie inna wiara. Może to tylko moje takie odczucie. Nie wiem !

 • R 80

  Oceniono 7 razy 5

  A co tam, niech sobie chłop jak chce zmartwychwstanie przecież ta cała niby religia, to pic na wodę.

 • musa-kusa

  Oceniono 3 razy 3

  No to Jarek się ucieszy. Narzekał, że 10. kwietnia nie może zorganizować hucznych obchodów, bo to Wielki Piątek .

 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  ,,Wielka noc,, nie moze byc gorsza od nocy polarnej. Ciemnośc wywołana nocą polarną na biegunie północnym trwa pół roku. Ciemnota wywołana ,,wielką nocą,, trwa 2000 lat.

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 3

  jakby mnie to wali :) sałatka z jajek i żurek z kiełbasą będą tak czy siak - może bez "święcenia" w tym roku :)

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 1 raz 1

  Czy jak miesiączka smoleńska się spóźni, to będzie to oznaczało, że PiS jest w ciąży??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX