Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia: Kolejna ofiara wirusa

Resort zdrowia potwierdza. W Polsce mamy kolejną ofiarę koronawirusa. To już siódmy potwierdzony przypadek zgonu w związku z COVID-19.
Zobacz wideo

- Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem - napisał resort zdrowia na Twitterze. 

Mężczyzna został przyjęty do szpitala w Radomiu na początku tygodnia jako pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem COVID -19. To 43-letni mieszkaniec gminy Radzanów (pow. białobrzeski), kierowca z PKS w Grójcu. Pacjent przebywał początkowo na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym szpitala przy ul. Tochtermana, a następnie, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, został przeniesiony na OIOM.

Koronawirus w Polsce. Ofiary śmiertelne

W niedzielę (22 marca) resort zdrowia poinformował, że 37-letnia pacjentka, która zmarła w szpitalu w Poznaniu, była szósta ofiarą koronawirusa w Polsce. Kobieta, która trafiła do szpitala w stanie ciężkim ze współistniejącymi chorobami.

Wcześniej z powodu koronawirusa zmarło w Polsce pięć osób. Pierwsza to 57-letnia kobieta z Poznania, o której śmierci poinformowano w czwartek 12 marca. Jak podawał minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i przyjmowała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki.

Drugą osobą zmarłą w Polsce z powodu koronawirusa był 73-letni mężczyzna, który przebywał we wrocławskim szpitalu. Jego stan także był ciężki, miał choroby współistniejące. O jego śmierci poinformowało Ministerstwo Zdrowia wieczorem 13 marca.

Trzecia ofiara to 66-letni mężczyzna z województwa lubelskiego, który w stanie ciężkim przebywał w szpitalu w Lublinie. On także, jak podawał resort zdrowia, cierpiał na choroby współistniejące. O jego śmierci poinformowano w sobotę (14 marca) wieczorem.

Czwarty pacjent zmarł w szpitalu w Łańcucie w poniedziałek (16 marca). To 67-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Piąta ofiara śmiertelna to 57-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Wałbrzychu. O jego śmierci resort zdrowia poinformował we wtorek (17 marca) rano. 

Resort zdrowia podkreśla, że 27-latka, która zmarła w piątek (20 marca), a była zakażona koronawirusem, nie jest uwzględniania w tych statystykach, bo patogen nie był przyczyną jej zgonu. Kobieta zmarła w wyniku sepsy. 

Koronawirus. Zamknięte granice i inne obostrzenia

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

W Polsce każdego dnia rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. Jest ich już kilkaset. Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas swoich licznych konferencji prasowych przestrzega, że ta tendencja w najbliższych dniach się nie zmieni. 

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce obowiązują liczne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią. Zamknięte zostały granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. Poza tym, w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

DOSTĘP PREMIUM