Problem z pierwszą komunią. Na Pomorzu Zachodnim kuria nie widzi możliwości organizacji uroczystości

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska nie widzi możliwości przeprowadzenia zaplanowanych na maj uroczystości pierwszokomunijnych. Ma to oczywiście związek z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa.
Zobacz wideo

Jak przyznaje rzecznik kurii w Szczecinie ks. dr Sławomir Zyga, trzeba było już podjąć decyzję co do terminów majowych, bo o nie dopytywali proboszczowie i rodzice. Na Pomorzu Zachodnim wspólne komunie mają być zorganizowane dopiero wtedy, kiedy zniesiony zostanie zakaz dotyczący zgromadzeń. Jak informuje reporter TOK FM Sebastian Wierciak, obecnie trudno określić, czy uroczystości odbędą się w czerwcu, czy np. we wrześniu.

Jednocześnie do parafii trafiła rekomendacja, by w miarę możliwości - jeśli dziecko jest przygotowane, a rodzice chętni - organizować tzw. komunie rodzinne: jedno, dwoje dzieci i najbliżsi. Taka komunia mogłaby się odbyć nawet podczas mszy w tygodniu, niekoniecznie w niedzielę.

Przypomnijmy, w związku z epidemią koronawirusa, rząd zakazał organizowania zgromadzeń, w których bierze udział więcej niż 50 osób. Dotyczy to także mszy świętych. 

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia dotyczące pogrzebu

W Szczecinie od najbliższego wtorku (24 marca) obowiązywać będą ograniczenia dotyczące pogrzebów. Władze miasta zdecydowały, by wyłączyć kaplice cmentarne z użytku, z powodu koronawirusa. Uroczystości pogrzebowe zostaną ograniczone i będą odbywały się na cmentarzu, nad grobem w obecności najbliższej rodziny.

DOSTĘP PREMIUM