"Rozjuszony" Jan Wróbel o min. Piontkowskim: Plecie głupoty. Dziennikarz wytyka też szefowi MEN brak odwagi

Postawa kierownictwa MEN jest szkodliwa i kompromitująca. Myślę, że u podłoża tych działań jest brak odwagi, aby sprzeciwić się pewnym pomysłom politycznym - mówił w TOK FM Jan Wróbel, dziennikarz i nauczyciel.
Zobacz wideo

Od dwóch tygodni - w związku z pandemią koronawirusa - szkoły są zamknięte, nauka ma odbywać się zdalnie i taki stan rzeczy utrzyma się przynajmniej do Wielkanocy. Pojawia się zatem coraz więcej pytań na temat organizacji egzaminów ósmoklasisty i matur. Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa przeprowadzenie egzaminów zdalnie. A o decyzji ws. ewentualnego przełożenia testu ósmoklasisty resort ma poinformować "co najmniej tydzień przed terminem".– To kompromitująco późno – ocenił w Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel.

Podkreślił, że choć nie jest znany z "antypisowskiego zacięcia", to obecna sytuacja dotycząca oświaty jest "szkodliwa i kompromitująca". – Myślę, że u podłoża tych działań kierownictwa MEN jest brak odwagi, aby sprzeciwić się pewnym pomysłom politycznym. Dopóki wybory są zaplanowane na 10 maja, dopóty z wielką niechęcią podchodzi się do podejmowania wyprzedzających decyzji dotyczących kwietnia czy maja, np. matur, które zaczynają się 5 maja. Jeżeli coś jest w szkole "nie halo", uczniowie nie mogą do niej chodzić, to jak wytłumaczyć rodzicom, że oni w najlepsze mogą iść do lokali wyborczych? Rodzice i nauczyciele teraz cierpią przez ten deficyt rozwagi – mówił Wróbel i dodał, że nie spodziewa się, żeby szef MEN Dariusz Piontkowski "wyszedł przed szereg i sprzeciwił się swoim pryncypałom" ws. przełożenia egzaminów.

"Minister plecie głupoty"

Dziennikarz TOK FM wrócił też do niedawnej wypowiedzi min. Dariusza Piontkowskiego, który w TVP odniósł  się do zdalnego nauczania w szkołach. - To jest szansa na to, żeby nauczyciele pokazali, że nie tylko potrafią strajkować i ubiegać się o wyższe wynagrodzenie, ale także są po prostu dobrymi wychowawcami i nauczycielami – powiedział szef MEN.

Jan Wróbel ocenił, że gdyby nie te słowa, to nie byłby tak "rozjuszony". – Jeżeli pan minister nie zauważył w ostatnich latach, ilu nauczycieli pokazało rodzicom i uczniom, że wiele potrafią, to po prostu ręce opadają. Takie recenzje są po prostu śmieszne. Chcę wierzyć, że pan minister chce dobrze, ale po prostu nie potrafi – podkreślał. I dodał, że nie jest zwolennikiem dymisjonowania ministrów za to, że "plotą głupoty". – Człowiek się uczy całe życie. Jestem za tym, żeby takim ministrom zwracać uwagę. W końcu nawet mniej zdolny uczeń, który jest pracowity, systematycznie odrabia prace domowe, dochodzi do przyzwoitego poziomu. Czego pani ministrowi szczerze życzę – podsumował Jan Wróbel.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Koronawirus a szkoły. "Rozjuszony" Wróbel o szefie MEN: Brakuje mu odwagi
Zaloguj się
 • king1932

  Oceniono 5 razy 5

  Piontkowski, piszę to z pełną odpowiedzialnością jesteś NIEUDACZNYM URZĘDNICZYNĄ o bardzo niskim intelekcie. Twoje wypowiedzi to obraza dla wszystkich ludzi, którzy mają intelekt odrobinę wyższy od karalucha. Ale do rzeczy. Po pierwsze twoje brednie o zdalnej edukacji to FIKCJA. Przez pięć lata pisowskich rządów nie zapewniliście czegokolwiek na wypadek kryzysu. Ważne były posadki i destrukcja. Nauczyciele nie mają sprzętu i oprogramowania, na którym mogą prowadzić lekcje. To samo dotyczy uczniów. Wszysycy działają na swoich zasobach i próbują ratować zaniedbania miernot ministerialnych. Pajacu, bo inaczej cię nazwać nie można byle szkoła językowa ma opracowaną platformę do nauki zdalnej, testowania wiedzy itd. Nawet gotowych rozwiązań urzędniczyno nie potrafisz zastosować. Ten kryzys pokzauje, że pisowcy to banda kolesi o bardzo niskich umiejętnościach i jeszcze mniejszej wiedzy. Zamiast wypłacać kasę, która wędruje niewiadomo gdzie mogliście każdemu dziecku zafundować komputer i pakiet programów edukacyjnych, stworzyć bazę zasobów, która obecnie byłaby podstawą nauczania. Czytałem twoje rozporządzenia. Gdybyś pracował w prywatnej firmie to zostałbyś wywalony na zbity pysk za takie głupoty, które one zawierają. Jedyne co ci zostało to biegać po telewizjach i robić konferencje prasowe. Żal mi tylko młodego pokolenia i nauczycieli, którzy muszą doświadczyć na swojej skórze takich decyzji takich miernot.

 • indan

  Oceniono 9 razy 5

  Egzamin zdalny, a czy ten "mądry" minister Drakula coś wie na temat minimalnych wymagań, np. przegladarka firefox, a windows XP za działa, a jak jest troje dzieci i jeden komputer, a działa na tablecie? To tylko kilka pytań. To tak jak na uniwersytecie, niby jest system "wirtualnej uczelni", a po zalogowaniu nie widzę nazwisk studentów z grupy, tylko całą grupę, czyli wszyscy maja dostać to samo pytanie. PiS to ZŁO które trzeba wypalić do korzeni.

 • Non Parol

  Oceniono 9 razy 5

  Pan kierownik MEN od początku funkcjonowania sprawdza się jako przykładny pisowski talib.

 • marudna.maruda

  Oceniono 9 razy 5

  "To jest szansa na to, żeby nauczyciele pokazali, że nie tylko potrafią strajkować i ubiegać się o wyższe wynagrodzenie, ale także są po prostu dobrymi wychowawcami i nauczycielami – powiedział szef MEN."- domyślam się, że do domu każdego z nauczycieli już zapukał kurier z dostawą komputerów z oprzyrządowaniem. Nowoczesnych, umożliwiających zdalne nauczanie. Bo póki co większość nauczycieli dzieli komputer ze współmałżonkiem, dziećmi, które również zdalnie powinny się uczyć. Rachunki za ekspresowe naprawy domowych zestawów komputerowych nauczyciele mają przedstawiać swojej dyrekcji, za zapłaci samorząd, czy pan minister bierze to na klatę i ministerstwo zadba, by kosztów zdalnej edukacji nauczyciel nie ponosił. Rosnące rachunki za zużycie energii elektrycznej, abonament internetowy- dlaczego nikt nie myśli, że takie nauczanie generuje konkretne, wymierne koszty?

 • sirseb

  Oceniono 4 razy 4

  torunski ministrant

 • andrzej2310

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Wróbel, po 5 latach destrukcji PIS Pan dopiero teraz otwiera oczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX