Ministerstwo Zdrowia: Musimy przyzwyczaić się do trzycyfrowych wzrostów liczby zakażeń

Musimy przyzwyczaić się do trzycyfrowych wzrostów zakażeń koronawirusem w najbliższych dniach - uważa rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował we wtorek rano, że liczba zdiagnozowanych osób zakażonych SARS-CoV-2 w Polsce od 4 marca, czyli od momentu wykrycia pierwszego przypadku, wzrosła do 774. Od tego czasu z powodu niewydolności oddechowej wywołanej COVID-19 zmarło w naszym kraju dziewięć osób. Liczba nowych potwierdzanych przypadków sukcesywnie rośnie. W sobotę zdiagnozowano 111 nowych pacjentów, w niedzielę 98, w poniedziałek 116 (to najwyższy dzienny wzrost do tej pory), we wtorek resort poinformował o kolejnych 25 zachorowaniach.

- Musimy się przyzwyczaić do trzycyfrowych wzrostów zakażeń w najbliższych dniach - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jednocześnie wyraził nadzieję, że kwarantanna społeczna przyniesie efekt i w kolejnych tygodniach dynamika zachorowań spowolni. - Liczymy, że kwarantanna społeczna przyniesie rezultaty i liczba zakażeń będzie w kolejnych tygodniach wyhamowywać. Ważne jest więc, byśmy nadal byli odpowiedzialni - zaznaczył.

Koronawirus w Polsce. "Przygotowujemy się na wysokie liczby"

Już 20 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że w najbliższych dniach będziemy mieć w Polsce "tysiąc, dwa tysiące zakażonych koronawirusem". Zdaniem szefa resortu w ciągu kilkunastu dni ta liczba może się zwiększyć do 10 tys. osób. 

- Przygotowujemy się na wysokie liczby. Na to, co nas czeka w najbliższym tygodniu, dwóch, gdy tych pacjentów będzie bardzo, bardzo dużo. W dalszej perspektywie będziemy oceniali, jak wygląda epidemia. Jak ona wygląda na świecie, jak ona wygląda w Polsce - przekonywał minister.

DOSTĘP PREMIUM