Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Czego dotyczą? Kogo obowiązują?

We wtorek (24 marca) poinformowano o nowych ograniczeniach, które będą obowiązywać w Polsce do 11 kwietnia. Na jakie zakazy zdecydował się rząd? Kogo będą one dotyczyć? Jakie kary grożą za niedostosowanie się do obostrzeń?
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali na konferencji prasowej o nowych ograniczeniach, które będą obowiązywać w Polsce od wtorku (24 marca) do 11 kwietnia. 

Nowe ograniczenia. Kogo dotyczą? 

 1. Zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, np. wyjścia do pracy, po zakupy, do apteki, wyjścia na spacer z psem. Minister Łukasz Szumowski poinformował także, że możliwe jest wyjście na spacer dla lepszego samopoczucia. Ale jak zaznaczył szef resortu zdrowia, to nie oznacza, "że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi". Zakaz nie obejmuje także pomocy najbliższym czy osobom starszym. 
 2. Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Nie dotyczy on rodzin. W przypadku przemieszczania się piszo jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
 3. Ograniczeniu podlega też liczba osób, które mogą uczestniczyć w mszach i innych uroczystościach kościelnych np. pogrzebach i ślubach. Może w nich brać udział do pięciu osób (z wyłączeniem osób prowadzących daną uroczystość i np. pracowników zakładów pogrzebowych. 
 4. Jak przekazał Mateusz Morawiecki działalność urzędów i sądów będzie ograniczana. Na miejscu będą w nich pracować jedynie osoby, których fizyczna obecność jest niezbędna. 
 5. Premier zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie dotyczące również poruszania się w komunikacji publicznej. Dostępna ma być w niej jedynie połowa miejsc siedzących. Minister Szumowski zaapelował do włodarzy miast, aby dostępne było jedynie co drugie miejsce siedzące. 

Jednocześnie minister zdrowia podkreślił, że przemieszczając się w niezbędnych potrzebach, należy także zachowywać odstęp co najmniej 1,5 metra od spotkanych w innych miejscach osób. 

Nowe ograniczenia. Jakie będą kary za złamanie obostrzeń?

Łukasz Szumowski poinformował, że oceny zgodności zachowania z nowym rozporządzeniem wydanym do ustawy o chorobach zakaźnych będzie dokonywała policja.

Za niedostosowanie się do ograniczeń grożą kary od mandatu do 5 tysięcy złotych. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Czego dotyczą? Kogo obowiązują?
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 2 razy 2

  Rzad ma chyba schizoferenie. To jest takie rozszczepienie osobowości. Jedną część tej osobowości mówi jak groźne to jest choroba, a druga część nie pamiętając o tej pierwszej każe nam iść do wyborów. Cały rząd na kwarantanne do psychiatrowka. To bardzo groźne. Ci ludzie zarządzają 38 miloonowy narodem a komunikaty, które kierują są mega sprzeczne.

 • Monika P P

  Oceniono 1 raz 1

  Mam rozumieć że kurdupel sam będzie obchodził rocznicę smoleńską?Z kotem tylko?

 • Sebastian POLAND

  Oceniono 1 raz 1

  ?Zastanawiam się jak wyłączyć połowę miejsc siedzących w komunikacji.
  Zresztą korzystam ze stojącego zachowując odstępy od innych osób...

 • Tomasz Rodak

  0

  Policja bedzie latala dziury budzetowe pisowskiego panatwa z dykty sypiac mandatami nawet niesprawiedliwymi. Znajdzie sie kiedys pala na waszego faszystowskiego generala.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Premierze zalecalbym wprowadzenie juz w tym momencie stanu kleski zywiolowej z mozliwosci stref izolacji ludzi na kwarantannach. Nie wiem jakie sa temperatury w Poosce i czy pogoda pozwala na strefy zero dla podejrzanych, ale wkrotce tak czy owak bedziecie musieli podjac trudne decyzje. Koszta chinskiej zarazy czy jak kto woli chinskiej mysli biotechnologicznej juz teraz sa astronomiczne, a beda wkrotce galaktyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX