Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Czego dotyczą? Kogo obowiązują?

We wtorek (24 marca) poinformowano o nowych ograniczeniach, które będą obowiązywać w Polsce do 11 kwietnia. Na jakie zakazy zdecydował się rząd? Kogo będą one dotyczyć? Jakie kary grożą za niedostosowanie się do obostrzeń?
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali na konferencji prasowej o nowych ograniczeniach, które będą obowiązywać w Polsce od wtorku (24 marca) do 11 kwietnia. 

Nowe ograniczenia. Kogo dotyczą? 

  1. Zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, np. wyjścia do pracy, po zakupy, do apteki, wyjścia na spacer z psem. Minister Łukasz Szumowski poinformował także, że możliwe jest wyjście na spacer dla lepszego samopoczucia. Ale jak zaznaczył szef resortu zdrowia, to nie oznacza, "że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi". Zakaz nie obejmuje także pomocy najbliższym czy osobom starszym. 
  2. Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Nie dotyczy on rodzin. W przypadku przemieszczania się piszo jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
  3. Ograniczeniu podlega też liczba osób, które mogą uczestniczyć w mszach i innych uroczystościach kościelnych np. pogrzebach i ślubach. Może w nich brać udział do pięciu osób (z wyłączeniem osób prowadzących daną uroczystość i np. pracowników zakładów pogrzebowych. 
  4. Jak przekazał Mateusz Morawiecki działalność urzędów i sądów będzie ograniczana. Na miejscu będą w nich pracować jedynie osoby, których fizyczna obecność jest niezbędna. 
  5. Premier zapowiedział, że wydane zostanie rozporządzenie dotyczące również poruszania się w komunikacji publicznej. Dostępna ma być w niej jedynie połowa miejsc siedzących. Minister Szumowski zaapelował do włodarzy miast, aby dostępne było jedynie co drugie miejsce siedzące. 

Jednocześnie minister zdrowia podkreślił, że przemieszczając się w niezbędnych potrzebach, należy także zachowywać odstęp co najmniej 1,5 metra od spotkanych w innych miejscach osób. 

Nowe ograniczenia. Jakie będą kary za złamanie obostrzeń?

Łukasz Szumowski poinformował, że oceny zgodności zachowania z nowym rozporządzeniem wydanym do ustawy o chorobach zakaźnych będzie dokonywała policja.

Za niedostosowanie się do ograniczeń grożą kary od mandatu do 5 tysięcy złotych. 

DOSTĘP PREMIUM