Sędzia apeluje: Wycofajcie swoje kandydatury z komisji wyborczych. Przeprowadzenie wyborów naraża obywateli

Sędzia Michał Lewoc był jednym z tych, którzy - jeszcze przed epidemią koronawirusa - zgłosili swoją kandydaturę do Okręgowej Komisji Wyborczej. Teraz wysłał jednak pismo, w którym informuje, że chce się wycofać. Bo - jak mówi - 10 maja to nie jest czas na wybory.
Zobacz wideo

26 lutego 2020 roku dyrektor Departamentu Kadr w Ministerstwie Sprawiedliwości rozesłał pismo z prośbą o wskazanie kandydatów do Okręgowych Komisji Wyborczych. Komisji, w których zasiadają sami sędziowie. Zgłosił się wówczas Michał Lewoc - sędzia z Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Legnicy. Pod koniec lutego sytuacja epidemiczna była jednak zupełnie inna niż teraz, gdy z każdym dniem przybywa w Polsce około 100 nowych chorych na koronawirusa, a rząd wprowadza kolejne, coraz bardziej rygorystyczne, obostrzenia. 

Dlatego sędzia Lewoc zrezygnował z zasiadania w komisji wyborczej. Co więcej, zaapelował do innych, by postąpili podobnie. "W mojej ocenie, wobec faktycznego wprowadzenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, tj. stanu klęski żywiołowej w postaci realnego zagrożenia epidemiologicznego, przeprowadzenie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej pozostaje w sprzeczności z art. 228 ust. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - napisał w piśmie skierowanym do prezesów Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Legnicy.

Dodał też, że organizacja wyborów 10 maja może prowadzić do "zagrożenia życia i zdrowia obywateli, a tym samym rodzić odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych, w tym funkcjonariuszy organów wyborczych, o charakterze cywilnoprawnym, a nawet karnym".

Naruszenie prawa wyborczego obywateli?

Sędzia podnosi jeszcze jeden argument - że naruszone mogłoby zostać czynne prawo wyborcze obywateli pozostających w kwarantannie czy przebywających poza granicami kraju, którzy mogliby mieć problem z oddaniem swojego głosu.

Sędziego Michała Lewoca poparło Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów. "Najważniejsze teraz to #zostanwdomu" - napisano na profilu forum na Twitterze.

Równocześnie premier, prezydent, prezes Prawa i Sprawiedliwości cały czas utrzymują, że wybory prezydenckie 10 maja mogą się odbyć. Mimo zamkniętych szkół, urzędów, instytucji. Mimo dynamicznie wzrastającej liczby chorych z koronawirusem. 

Mateusz Morawiecki, pytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy kolejne wprowadzane obostrzenia wpływają na datę wyborów, odpowiedział: "Nie, nie wpływają. Po to wdrażamy różnego typu obostrzenia, by po najbliższych paru tygodniach móc przedstawić sytuację taką, aby Polacy mogli wrócić do pracy". - Ja nie widzę powodu dzisiaj, żeby egzaminy maturalne czy wybory prezydenckie się nie odbywały. Oczywiście zachowanie dystansu, wszystkie przepisy, które będą obowiązywały, muszą być zachowane - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Sędzia Michał Lewoc wycofuje się z Okręgowej Komisji Wyborczej i apeluje do innych sędziów o to samo
Zaloguj się
 • zbag19

  Oceniono 5 razy 5

  proponuję, żeby do Okręgowych Komisji Wyborczych" powołać sędziów - członków nowej KRS, nowego Sądu Dyscyplinarnego no i Trybunału Konstytucyjnego - mają szanse wykazać się lojalnością i wdzięcznością wobec Komitetu Centralnego i I sekretarza partii.

 • Jerzy Błaszczuk

  Oceniono 5 razy 5

  Jakiś normalny? Nie ma obaw zwolni się Go z pracy i po kłopocie!

 • hipo krater

  Oceniono 5 razy 5

  Jarek ty się zapisz do komisji wyborczej. Będę trzymać kciuki.

 • Wojciech Joński

  Oceniono 6 razy 4

  Tak się czasami zastanawiam dlaczego politycy, którzy decydują o naszym zdrowiu i życiu nie przechodzą obowiązkowych badań psychiatrycznych przynajmniej raz do roku ? Pytanie chyba uzasadnione ?

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  Po pierwsze- ogromne zagrożenie, że wirus lub (oby) jego resztki znowu się rozpełznie.
  Po drugie- ogromne koszty zabezpieczenia członków komisji, bo to tysiące ludzi potrzebujących maseczek, rękawiczek, środków odkażających. Na maseczki, kombinezony i inne niezbędne rzeczy szpitale czekają, dzięki nim lekarze byliby bezpieczniejsi, a więc skuteczniejsi.
  Nasze zdrowie i życie czy do urn?

 • onduma

  Oceniono 1 raz 1

  Wycofajcie kazsjerki z biedronki.? zakupy narazaja obywateli. I to codziennie a nie raz jak wybory.

 • kopere_001

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy do urn. W maju duże obniżki.

 • i sculpture j Dikropka

  0

  Raz podpisał swojego pista samobójca. Nie wiem jakie przyczyny nim kierują czy tylko marnej jakosci dowcip. Ja poważnie zastanawiam się czy nie wyprowadzić się z domu na ulicę, gdyż władze wybrane przez elektorat traktują mnie z brakiem piszanowania mojej godności. Za pomocą kłamstwa i braku piszanowania podstawowego prawa doprowadzono mnie do stanu beznadziejności. Zero dochodów, tylko 215, 84 zasiłku i jak żyć. Do renty brakuje mi tylko parę miesiecy pracy, pracy której dla mnie nie ma. Do emerytury 5 lat, a kapitalu jest tam na 2000 zl. Tak wiec na 5 lat życia w nędzy mnie niestać. Dla malkontentow, troli informacja, wszystkie drogi prawne oprócz dwu letniego pistępowania sądowego zostały wykorzystane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX